Babiš odmítl, že by se nestal premiérem, a tvrdí: Chovanec je to nejhorší, co se vyskytlo v české politice

Babiš s manželkou si užili nedělní večeři s prezidentským párem v Průhonicích
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se chce sejít s nově zvoleným předsedou ČSSD Janem Hamáčkem a jednat s ním o tom, za jakých podmínek by sociální demokracie mohla vstoupit do vlády nebo kabinet tolerovat. O své budoucnosti v kabinetu má přitom šéf hnutí ANO jasno.

Babiš očekává, že na schůzce s Hamáčkem bude chtít slyšet představy ČSSD. "My nepřijdeme s ničím. My si pozveme pana Hamáčka a budeme jednat a musí nám oni sdělit, za jakých podmínek by chtěli buď nás tolerovat, nebo jít do vlády," řekl premiér.

Zopakoval přitom, že by upřednostnil vytvoření menšinového jednobarevného kabinetu ANO, který by jiné strany podporovaly výměnou za programové ústupky. Při prvním pokusu o vytvoření vlády nezískal menšinový kabinet ANO důvěru.

Premiér uvedl, že by chtěl co nejdříve sestavit novou vládu. Vyloučil ale, že by se to mohlo stát do konce února.

Babiš vyloučil, že by se nestal premiérem, což zařadila ČSSD mezi své požadavky pro vstup do vlády. "Já si to rád vyslechnu osobně. Myslím, že ČSSD dobře ví, že hnutí rozhodlo o tom, že já jsem jediný kandidát na premiéra."

Boss hnutí ANO také odmítl názory, které zazněly na sjezdu ČSSD, že by sociální demokraté měli v případě vládní účasti získat ministerstva práce a zdravotnictví, protože v nich mají těžiště programu. "MPSV a zdravotnictví je pro nás klíčové. Oni měli ty dva resorty, mohli nám něco ukázat za čtyři roky a neukázali nic," má jasno muž trestně stíhaný za údajný dotační podvod.

Obvinil exministra Chovance

Babiš také potvrdil, že Hamáčkovi blahopřál ještě před večeří se Zemanem. Uvítal rovněž, že se předsedou ČSSD nestal dosavadní statutární místropředseda Milan Chovanec, se kterým měl v minulosti spory. "Pro mě jednání s panem Chovancem bylo absolutně nepřijatelné. Je to člověk, který je to nejhorší, co se vyskytlo v české politice," poslal jasný vzkaz a obvinil Chovance, že jako ministr vnitra v minulé vládě zneužíval svou funkci.

Babiš a Zeman při večeři mluvili také o vyjednáváních před sestavováním vlády. Zeman potvrdil, že se příští týden setká s předsedy KSČM a SPD Vojtěchem Filipem a Tomiem Okamurou, kteří nevyloučili podporu vlády ANO. Babiše čeká ve středu jednání s předsedou ODS Petrem Fialou o evropských otázkách, ve čtvrtek se setká se zástupci STAN. Termín schůzky s Hamáčkem zatím naplánovaný není.