Dotační podvod byl prý spáchán profesionálně. Hraje se o to, abychom Čapí hnízdo neplatili my

Zastupitel za TOP 09 Jan Jakob byl od začátku proti vyjmutí. Proč, jaké má argumenty?
Zobrazit fotogalerii (5)
 

Výbor regionální rady Regionálního operačního programu Střední Čechy neschválil vynětí farmy Čapí hnízdo z evropského financování. Toto stanovisko není konečné, projekt může po projednání s úřadem regionální rady vyřadit ministerstvo financí. To už uvedlo, že vynětí z evropského financování považuje z hlediska rozpočtu za nejlepší řešení.

/DOTAČNÍ PODVOD/ Ministerstvo i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) vynětí doporučovaly, výbor v němž měla opozice za TOP 09, STAN a ODS většinu devíti z celkového počtu 15 hlasů, jim ale nevyhověl. Podle opozice by se vyřazením projektu kauza přenesla na národní úroveň a nemusela by být důsledně vyřešena. Členové výboru za ANO s tím nesouhlasili, podle nich mělo jít o technické uzavření již vyčerpaného operačního programu, jehož další fungování kraj ročně stojí 20 milionů korun.

Vynětí znamená, že se na vyplacené prostředky pohlíží jako na národní dotaci. Byly předfinancovány ze státního rozpočtu, a fakticky tak nenastane změna.

Prý to udělá ministerstvo

Pro vynětí bylo šest hlasujících, proti stejný počet a dva členové se zdrželi hlasování. Jeden člen na jednání chyběl. Ředitel dotačního úřadu Kamil Munia pokládá za pravděpodobné, že ministerstvo farmu z evropského financování vyjme. Usuzuje tak z předchozích jednání s ministerstvem. "Aby nedocházelo k poškození finančních zájmů České republiky," objasnil.

Pro podezření z dotačního podvodu kvůli padesátimilionové dotaci pro Čapí hnízdo obvinila policie premiéra Andreje Babiše. Jeho vydání k trestnímu stíhání dnes doporučil mandátový a imunitní výbor Sněmovny. Člen výboru regionální rady za ANO Gabriel Kovács i Munia namítali, že vyšetřování by se vyřazením projektu nezastavilo. Kovács připomněl, že úřad se přihlásil k případné škodě v rámci trestního řízení.

Hejtmanka odmítla další hlasování

"Chápu, že EU i OLAF nám doporučují vyjmout projekt, protože shledaly zásadní pochybení a nechtěly s tím mít nic společného," uvedl člen výboru za TOP 09 Jan Jakob. Pro EU by to pak byla uzavřená záležitost a věc by řešila ČR, míní. "Vzhledem ke složení vlády bez důvěry mám obavu, že by to bylo zameteno pod koberec," dodal. Člen výboru za STAN Ctirad Mikeš namítl, že pokud se evropské orgány domnívají, že v projektu vzniklo pochybení, měly by udělat korekci.

Někteří členové výboru tvrdili, že pro jednání nedostali relevantní podklady, zejména kompletní zprávu OLAF. Munia zopakoval, že zpráva má neveřejné části a k jejich rozhodování podle něj stačí závěry publikované ministerstvem financí. To je ovšem velmi sporné, navíc ministerstvo už jednou lhalo v tom, co vlastně zveřejňuje.

Navíc se zdá, že není dobojováno ani na středočeském území. V čele krajského zastupitelstva stojí Jaroslava Pokorná Jermanová z ANO, která může běh událostí změnit jednoduchou personální obměnou. Současnému složení navíc odepřela právo hlasovat o usneseních: "Paní hejtmanka dnes odmítla dát hlasovat o našich návrzích usnesení. Za 13 dní možná krajské zastupitelstvo převolí složení Výboru Regionální rady ROP. Děsí mě, že to jsou indicie svědčící o tom, že zametání pod koberec bylo zahájeno," přibližuje Jakob, v čem konkrétně vnímá možná rizika na krajské půdě.

Prý je to tu Absurdistán

Navíc i události jednání bezprostředně předcházející prý ukazují na pokusy dostat Čapí hnízdo z hledáčku EU. Podle slov Jana Jakoba došlo například k řadě zmatků okolo vydání zprávy OLAF: "Ředitel Úřadu Regionální rady nám nejprve slíbil poskytnout celou zprávu OLAF, o pár dní později na tiskové konferenci nervózně sdělil, že součástí materiálu nebude." Tím ale záležitost neskončila. Zhruba týden před jednáním byli členové rady vyzváni, aby respektovali doporučení právě zprávy OLAF, která jim byla k prostudování odepřena. "Absurdistán," komentoval Jakob.

Ministerstvo financí navrhlo ve středních Čechách vyřadit i projekt rekreačního zařízení v Kosmonosech na Mladoboleslavsku. Zatímco v případě Čapího hnízda jde o dotaci z EU a národních zdrojů ve výši 50 milionů korun, u Kosmonos je sporná jen část projektu ve výši necelých dvou milionů. Ani vyřazení tohoto projektu dnes výbor neschválil.

Podle Pánka je průšvihů mnohem více

Kdyby se prokázalo, že dotace byla přidělena neprávem, poskytovatel by měl prostředky vymáhat po příjemci. V případě Čapího hnízda ale původní firma již neexistuje. Babiš tvrdí, že jde o politickou kauzu a že se žádného trestného činu nedopustil.

Člen výboru za ODS Michael Pánek podotkl, že bývalý Babišův holding Agrofert je ročně příjemcem "padesáti Čapích hnízd". Výbor by měl podle něj žádat informace o dalších dotacích pro holding ve středních Čechách a nechat je prověřit. Možný dotační podvod byl podle něj spáchán profesionálně a nemuselo jít o jednorázovou záležitost. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se ohradila, že je věc politizována. 

Klíčová slova: