Škatulata na hejtmanství, které vede ANO: Krajský úřad sloučil odbory, Babišova kauza může vyšumět

Premiérovi hraje vše do karet, náhoda?
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Středočeský krajský úřad od 1. února začlenil dosavadní odbor správních agend, který měl rozhodovat v kauze možného střetu zájmu premiéra Andreje Babiše (ANO), do odboru legislativně právního. Podle Pirátské strany to vyvolává pochybnosti kolem rozhodování úřadu v tomto případu. A jen tak mimochodem, koalici ANO, KSČM a ČSDD vede Jaroslava Pokorná Jermanová, pravá ruka lídra hnutí ANO.

/STŘET ZÁJMŮ/ Ředitel krajského úřadu Jiří Holub ale tvrdí, že jde o interní organizační změnu, která nemá vliv na výkon přenesené působnosti. A jen náhodou se samozřejmě stala právě v době, kdy se má řešit kauza Andreje Babiše.

Premiér čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert. Městský úřad v Černošicích mu za přestupek v podobě střetu zájmů již uložil pokutu, podle deníku Právo šlo o 200 000 korun. Premiér se proti tomu odvolal, kauzou by se tak mohli brzy zabývat krajští úředníci. 

Prý to plánovali dlouho

Krajský úřad provedl reorganizaci odborů, Babišovo odvolání nově spadá pod Odbor legislativně právní a krajský živnostenský úřad, a tím pádem i pod nového ředitele. "Tato blesková a utajená reorganizace krajského úřadu ohrožuje důvěryhodnost rozhodnutí v kauze střetu zájmů Andreje Babiše," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Holub namítl, že jde o kroky, které mají zefektivnit chod úřadu a byly plánovány již loni. "V minulém roce byla zahájena příprava celkové optimalizace a zefektivnění chodu krajského úřadu včetně návazných ekonomických dopadů. Tato optimalizace se týkala mimo jiné i možnosti sloučení Odboru správních agend a KŽÚ (dále jen OSA) a Odboru legislativně právního (OLP). V lednu tohoto roku bylo rozhodnuto o začlenění OSA do OLP s účinností od 1. 2. 2019. Jedná se o interní organizační změnu, která nemá vliv na výkon přenesené působnosti," zdůraznil Holub.

Podle Pirátů je ve střetu zájmu

Premiér se hájí tím, že holding vložil do svěřenského fondu. Tvrdí, že tak splnil povinnosti, které ukládá zákon o střetu zájmů. Podnět černošické radnici odeslala organizace Transparency International ČR, podle níž Babiš holding Agrofert ovládá i po převedení do svěřenských fondů a vlastnictvím médií porušuje zákon. Radnice v Černošicích je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, v nichž premiér žije.

Piráti si v minulosti nechali zpracovat právní analýzu, zda je Babiš ve střetu zájmů podle českého zákona o střetu zájmů a podle evropského nařízení o střetu zájmů. Analýza dospěla k závěru, že český premiér je osobou ovládající svěřenské fondy, do kterých Agrofert před dvěma lety vložil, a tedy i osobou ovládající holding. Na základě toho dokument vypracovaný právnickou kanceláří konstatuje, že Babiš je ve střetu zájmů ve smyslu české i evropské právní úpravy. Premiér to odmítá. Za kauzou vidí politický boj a snahu vytlačit ho z české politiky.