Chudák Andrej Babiš. Celá Evropa proti němu vymýšlí kampaně a účelovky

Premiér si postěžoval před odletem do Bratislavy, kde se mimo jiné setkal s krajanem Peterem Pellegrinim
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Předseda vlády Andrej Babiš je oběť neuvěřitelně propracovaných kampaní a účelovek. Říká on. Podle něj zlí novináři jsou však už nejen v Česku, ale po celé Evropě. Například "lumpové" z německé rozhlasové a televizní stanice Deutsche Welle si dovolili napsat, že ve firmách spadajících pod holding Agrofert pracují zahraniční dělníci v úděsných podmínkách. A nejsou jediní.

Kdyby si Andrej Babiš nechal vyplácet za každé použití slova kampaň nebo účelovka deset korun a našel by se cvok, který by mu je opravdu dal, český premiér by si za dobu svého působení v politice vydělal mnohem více než těch "pár" miliard.

O článku Deutsche Welle, který je založený na výpovědi vietnamského pracovníka, jenž pracoval v Mirovicích ve firmě Vodňanská drůbež, Babiš tvrdí, že je to lež. Reportáž přitom předkládá podrobnosti a detaily o podmínkách, které nejen v této firmě panují.

Otřesné podmínky v Babišově firmě

Respondent německých novinářů vypráví mimo jiné i o tom, že musel zaplatit 14 tisíc dolarů zprostředkovatelům za to, aby mu pomohli s byrokratickými kličkami a připravili ho na pohovor na české ambasádě. Když tam šel, prý už dokonce znal všechny otázky, na kterého se ho úředníci budou ptát. Podle vyjádření společnosti Vodňanská drůbež prý s žádnou takovou zprostředkovatelskou agenturou nespolupracují.

Vietnamec však dále vypověděl třeba to, že mu byla slíbena jednoduchá práce za 1 000 dolarů měsíčně. Skutečnost ale byla zcela odlišná. "Pracoval jsem v nehygienických podmínkách, byla to krvavá práce," vzpomíná. Přitom dostal jen o něco málo více peněz, než je v Česku minimální mzda, a musel bydlet v malé místnosti s mnoha dalšími lidmi.

Za všechno mohou migranti

Podobně jako Vodňanská drůbež takové nařčení odmítá i Andrej Babiš. Přikládá to tomu, že se vyjadřuje proti migrantům. "Článek začíná, že jsem populista protimigrantský. Sprosťáren ze strany těchto promigrantských médií, jako Guardian nebo Deutsche Welle, stále přibývá, protože evidentně v Evropě vadím lidem, když kriticky mluvím o migraci. Je to vymyšlený článek, samá nepravda," nechal se slyšet premiér před odletem do Bratislavy na schůzku premiérů visegrádské čtyřky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Že by to tedy bylo celoevropské spiknutí proti jednomu českému politikovi? Tomu se snad ani nechce věřit. Uvidíme, co pan Babiš vzkáže například německým novinářům. Úředníky, kteří mu v Černošicích udělili pokutu za střet zájmů, vzkázal, aby se starali o odklízení sněhu. Spíš než na účelovky to ale vypadá, že kdokoli Andreje Babiše z něčeho usvědčí, je lhář a podvodník.