Tichý zabiják: Před novou jadernou ponorkou se třesou strachy i v Číně

Francie se snaží dohnat ve stavbě moderních ponorek Velkou Británii a USA, třída Suffren má být znatelným skokem oproti starším třídám
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Jak zlikvidovat ponorku, která není slyšet? Velmi těžko a o to přesně jde v případě technologicky vyspělé francouzské třídy Suffren. Před francouzským strojem se strachy třesou i mocnosti v čele s komunistickou Čínou. Stroj by měl konkurovat americkým a britským plavidlům.

Francie nechce zaostat za světovou konkurencí ani na vodě, zejména americkými ponorkami Virginia a britskou Astute, vyvíjí proto už poměrně dlouhou dobu novou třídu jaderných ponorek Suffren (alternativně Barracuda). Ta má perspektivně nahradit starší ponorky třídy Rubis.

Univerzální a tichý zabiják

Nová plavidla poznamenala zdržení, i tak se však ambiciózní program daří naplňovat. Francie sází u svých nových plavidel na univerzálnost, protože ponorky budou moci plnit široké spektrum různorodých úkolů, od průzkumu až po likvidaci nepřátelských hladinových lodí, ponorek i pozemních cílů. Budou také nasazovány na zvláštní operace.

Ponorky vynikají tichým chodem, takže budou obtížně zjistitelné nepřítelem. Na druhou stranu je nutno k tomu dodat, že Suffren bude mít naopak schopnost mnohem lépe detekovat nepřátelská plavidla než dosavadní aktivní francouzské ponorky ve výzbroji

Vysoký stupeň automatizace

Dalším specifickým atributem u ponorek bude vysoký stupeň automatizace a zabudování nejmodernějších technologií tak, aby Suffren srovnala krok v tomto směru se svými americkými či britskými protějšky. Právě vysoký stupeň zmíněné automatizace snižuje zároveň nároky na lidskou sílu, proto bude tvořit posádku plavidel pouze 60 námořníků. Ponorky budou vybaveny novým bojovým řídicím systémem SYCOBS (Système de combat pour Barracuda).

Zatím jsou aktivní plavidla v třídě Suffren dvě – Suffren a Duguay-Trouin, třetí je ve výstavbě. Počítá se se stavbou dalších tří jednotek – De Grasse, Rubis a Casablanca. První stejnojmenné plavidlo třídy Suffren vstoupilo do služby v roce 2022. Předpokladem zůstává, že do roku 2030 má třída Suffren nahradit předchozí třídu Rubis.

Výtlak plavidel třídy Barracuda o délce necelých 100 metrů činí 4 765 tun na hladině a 5 300 tun pod ní. Rychlost ponorek činí 14 uzlů na hladině a 25 uzlů pod ní.

Zvláštností pohonu francouzských ponorek bude bezesporu absence klasického lodního šroubu, ten nahradí speciální vodní trysky, součástí pohonného ústrojí bude jeden tlakovodní reaktor K15. Vzhledem k tomu, že ponorky jsou koncipovány jako jaderné, bude nutné vyměnit palivo každých 10 let.

Smrtonosná výzbroj

Už byla řeč o univerzálnosti ponorek, Francouzi se při jejich konstrukci zaměřili též na razantní snížení provozních nákladů ve srovnání se staršími třídami ponorek. Především u třídy Suffren budou vybudovány v trupu dvě paluby pro posádku.

Výzbroj ponorek bude rozmanitá a současně smrtonosná. Plavidla budou vybavena protilodní raketou SM-39 Exocet s dosahem až 50 kilometrů. Dále na ponorkách najdeme střelu MdCN (Missile de Croisière Naval), která má vskutku vynikající dosah 1 000 km. Součástí výbavy jsou rovněž těžká torpéda F21. Ponorka je schopna pojmout 24 střel a torpéd.

Jak uvádí americký magazín National Interest, výzbroj umožní plavidlům zasáhnout cíle několik stovek kilometrů od místa odpalu. Každopádně Suffren je navržena tak, aby mohla podnikat účinné útoky na dlouhou vzdálenost, aniž by byla detekována nepřítelem.

Francie vs. Čína

Zajímavě pak vychází srovnání třídy Suffren například s čínskou třídou Shang (ponorky typu 093). Obě plavidla jsou na jaderný pohon, čínské má sice o něco větší výtlak pod hladinou, nicméně ztrácí v dalších podstatných ukazatelích.

Především ponorky ve třídě Suffren jsou tišší, a tudíž obtížně zjistitelné, jak už jsme uvedli výše, byť modernější verze typu 093B má tišší chod než základní varianta. U výzbroje je však rozdílovou zbraní právě střela MdCN s dosahem 1 000 km. Čínská ponorka typu 093 má sice výkonnou zbraň v podobě protilodní střely YJ-82, nicméně i tak je její dolet „jen“ okolo 650 km. Podle všeho tak francouzská ponorka dělá čínským soudruhům právem vrásky na čele.

Francie navíc bere stavbu nových moderních ponorek vážně a cíleně zvyšuje své kapacity na tomto poli. Vzhledem k tomu, že Američané, Britové i Japonci investují masivní částky do vývoje nových technologicky vyspělých ponorek, nechce Francie přirozeně zůstat pozadu. Ponorky třídy Suffren mají nemalé ambice pro války 21. století a můžeme je zařadit k vysoce perspektivním plavidlům ve srovnání s ostatními.

Zdroj: autorský článek

KAM DÁL:  Tank T-84: Vozidlo do extrémních podmínek. Ukrajinský dravec se chystá na lov ruské kořisti.