Kdo povede koalici TOP 09 a STAN? Může to být Pospíšil

Podporu kolegů z TOP 09 Pospíšil má, ale dostane ji i od STAN?
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Je to definitivní. TOP 09 a STAN podepsaly memorandum o spolupráci a společné kandidátce pro podzimní komunální volby v Praze. Volební program a lídra představí 5. dubna. Jedna z hlavních otázek teď tedy zní, kdo nový subjekt povede? Bude to Jiří Pospíšil?

Předseda TOP 09 a eruoposlanec Jiří Pospíšil potvrdil, že má ambici být lídrem, záležet však samozřejmě bude na dohodě a členské základně. Strany budou jednat i s dalšími politickými subjekty, zda se připojí. 

Komunální volby se letos budou konat nejpozději 5. a 6. října. Senátní volby by mohly být o týden či dva později, tedy ve stejných dnech, v jakých se uskutečnily před šesti lety.

Podruhé do stejné řeky?

Spolupráce obou stran začala v roce 2009, po několika letech však skončila. Ta nynější by měla mít formu koalice. Podle Pospíšila je projekt otevřený i nezávislým odborníkům či politickým stranám, které nahlížejí na současné fungování Prahy stejně jako TOP 09 a STAN. "Základem ale bude spojenectví TOP 09 a STAN. Přistupujeme do něj jako rovní partneři," řekl Pospíšil.

Program nové koalice bude zaměřen například na rozvoj dopravní infrastruktury, bydlení, školství nebo posílení transparentnosti rozhodování. "Už nyní máme experty, kteří jednotlivé kapitoly rozpracovávají," vysvětlil Pospíšil. Konkrétní budou strany až v dubnu.

Zelení byli odmítnuti

V zastupitelstvu Prahy je TOP 09 v opozici. STAN je naopak v rámci Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) ve vedení města a vládne v Praze společně s ANO a ČSSD. "Stále platí koaliční smlouva, kterou máme v Trojkoalici i koalici na hlavním městě a rádi bychom v tomto formátu dokončili volební období," má jasno předseda STAN v Praze a starosta Lysolají Petr Hlubuček. Pospíšil řekl, že strany se před každým jednáním zastupitelů sejdou a budou se vzájemně informovat o jednotlivých krocích při jednání.

Zelení v úterý zaslali STAN nabídku pokračovat v Trojkoalici. Na to STAN nepřistoupí. "Nakonec jsme se rozhodli dát přednost spolupráci s TOP 09 a jít jiným směrem," doplnil Hlubuček. V uplynulých týdnech jednala TOP 09 o možné spolupráci v komunálních a senátních volbách rovněž s lidovci. Dohoda ale uzavřena nebyla.

"Spolupráce s konzervativně-liberální středopravicí, proevropskou je podle mě v zájmu této země," řekl Pospíšil. S lidovci i se Zelenými budou ještě jednat. "Ale zdůrazňuji, že my dva (TOP 09 a STAN) jako partneři a musí to být dohoda nás dvou, koho případně do spojenectví přijmeme," odmítá jakékoli "vnucování" čehokoli Pospíšil. Tak uvidíme, jak to nakonec dopadne.