Sbohem, demokracie! Zeman chce ve vládě extrémisty, pomsta Babišovi nejlépe chutná za studena

Prezident Zeman dokáže čekat dlouho, pak sekne a pořádně to bolí
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Premiér v demisi toužil být v Evropě uznávaným státníkem, teď se mu ale tato představa hroutí. Miloš Zeman mu totiž doporučil, aby o své vládě jednal s komunisty a SPD. Andrej Babiš je zahnaný do kouta a doplácí na paktování s proruským prezidentem, kterému je pověst země naprosto ukradená. Pomsta bývá nejsladší za studena, Zeman je v tomto ohledu zkušený profesionál. Pokud si Babiš myslel, že se ho to netýká, je krutě vyveden z omylu.

ANO nyní podle Babiše svolá nejvyšší orgány hnutí, tedy předsednictvo a výbor. Předseda vlády předpokládá, že se sejdou tento čtvrtek. "Poradíme se, jak budeme postupovat dál," potvrdil muž, který tolik toužil po moci, že se neváhal upsat ďáblovi. A teď musí platit vlastní krví. Spojenectví ANO, SPD a KSČM by mělo ve dvousetčlenné Sněmovně 115 hlasů.

"Extremisté z SPD ve vládě by poškodili reputaci ČR v Evropě. Pokud s nimi Andrej Babiš bude vyjednávat, potvrdí, že mu nejde o práci pro lidi, ale jen a pouze o funkci premiéra," uvedl na Twitteru předseda ČSSD Jan Hamáček.

Proti spolupráci s SPD mají někteří představitelé ANO výhrady. Například ministr dopravy Dan Ťok v pondělí uvedl, že by nebyl ve vládě, která by vznikla v důsledku podpory hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.

Koalice už dávno funguje

Opozice několikrát upozornila, že na tomto půdorysu koalice již fakticky funguje a ANO už díky ní ve Sněmovně nyní zvládá řadu hlasování. Kvůli snaze o proevropský profil kabinetu se však Babiš dosud zdráhál důvěru kabinetu opřít o SPD.

Se šéfy KSČM a SPD má Zeman postupně jednat v následujících dnech. Předseda komunistů Vojtěch Filip má do Lán přijet ve středu, Okamura ve čtvrtek. Příští týden bude prezident jednat s předsedou ODS Petrem Fialou, lidovců Pavlem Bělobrádkem a Pirátů Ivanem Bartošem, dodal Babiš.

"Nepřekvapuje mě snaha Miloše Zemana vtáhnout do vlády extremistické hnutí SPD, kterému prezident vděčí za hlasy v prezidentské volbě,“ má jasno předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

A co třeba spolupráce jiných stran?

Česko dlouho mířilo k vládě hnutí ANO s ČSSD, kterou měli podporovat komunisté a která by měla v dolní komoře 108 hlasů. Rozhovory ANO a socialistů ale zkrachovaly minulý týden na tom, že ANO nechtělo ustoupit od nominace svého předsedy Babiše do funkce premiéra. Odmítlo současně ČSSD přenechat ministerstvo vnitra, což podle socialistů mělo být zárukou nezávislého vyšetření případu Čapího hnízda, ve kterém je Babiš trestně stíhán. ANO na Babišovi jako premiérovi trvá. "Hnutí ANO má na pozici premiéra jednoho kandidáta, a tím je Andrej Babiš," nehodlá couvnout šéf poslaneckého klubu hnutí Jaroslav Faltýnek.

Podle předsedy ODS Petra Fialy funguje neformální koalice ANO, KSČM a SPD už od vyhlášení výsledků voleb a Zeman je jejím hlavním architektem. "Není proto nic překvapivého na tom, že ji preferuje i nadále. Je na Andreji Babišovi, zda chce převzít zodpovědnost za vládu s extremisty a s komunisty."

Šéf lidovců Bělobrádek dnes uvedl, že navrhne lídrům dalších stran vyřešit vládní krizi vznikem menšinové vlády ODS, Pirátů, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Měla by 85 hlasů, to je víc mandátů, než kterými disponuje ANO. Zástupci šesti z devíti sněmovních stran se sejdou ve středu pravděpodobně po jednání Sněmovny na pozvání hnutí STAN.

Předčasné volby nechce

Zeman pověřil Babiše sestavením kabinetu po loňských říjnových volbách, ve kterých jeho hnutí získalo nejvíc hlasů. Babiš vytvořil jednobarevnou menšinovou vládu, která v polovině ledna nezískala důvěru Sněmovny. Prezident poté pověřil Babiše jednáním o vzniku nového kabinetu, přičemž premiérovi dal čas do léta. Znovu ho premiérem dosud nejmenoval.

Prezident dlouhodobě odmítá předčasné volby, pro řadu sněmovních stran by se ale mohlo jednat o přijatelnější variantu, než kdyby se hlava státu podobně jako v roce 2013 rozhodla jmenovat úřednický kabinet.

Pavel Telička: Některé lidi realita nezajímá. Vykopali jsme jámy, ze kterých se leze těžko. Rozhovor čtěte zde.

Životní styl

Zdraví

Hobby