Nejasná smrt zpěváka Petra Muka. Osudné mu byly léky a alkohol

Petr Muk prakticky celý život bojoval s těžkou chorobou
 

Oblíbený zpěvák Petr Muk by dnes oslavil 56. narozeniny. Je tomu už neuvěřitelných 11 let, kdy nečekaně a tragicky zemřel. Zda z vlastního rozhodnutí, či nešťastnou náhodou, se už asi nikdy nedozvíme. Výrazná postava hudební popové scény však nadále žije ve vzpomínkách, jak je vidno i na sociálních sítích. 

Petr Muk se k hudbě dostal již velmi brzy. Byť vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Českých Budějovicích, už ve svých 15 letech zpíval a hrál s několika undergroundovými a punkovými kapelami. Na hudební scéně se prvně připomněl skvělým hudebním projektem, který snese ta nejpřísnější kritická měřítka.Na Instagramu si na něj vzpomněla také Bára Basiková: "Dnes by bylo Petrovi 56 let..." Jak Petr Muk nešťastně zemřel, a víte, že na začátku kariéry nebyl ani náhodou muzikálový zpěvák? 

Oceán a Shalom

Petr Muk nezapřel, že hned od svých mladých let vycházel hudebním vkusem spíše z undergroundových a alternativních žánrů. V letech 1985 až 1993 byl vůdčí osobností kapely Oceán, která směle a kvalitně reagovala na styl hudby anglické kapely Depeche Mode.V českém rybníčku působili jako zjevení, což odpovídal i způsob oblékání a koncertního vystupování. 

Největší úspěch Petra Muka a kapely Oceán však souvisí s událostí po roce 1989. Slavná anglická kapela Erasure dostala během pražského koncertu jejich desku a vybrala si Oceán na velké turné po britských ostrovech. Úspěch Oceánu nakonec přerostl do nového neméně kvalitního hudebního projektu Shalom, který skončil v roce 1996. Od té doby se totiž Petr Muk a jeho žánr zásadně změnil… 

Změna stylu

Co všechno stálo za změnou image a hudebního žánru Petra Muka, lze jen spekulovat. V roce 1997 se však vydal na čistě popovou sólovou dráhu a jeho jméno se začalo objevovat v televizních estrádách, silvestrovských přenosech a také jeho význam rostl při předávání ceny Český slavík pro nejlepšího českého zpěváka. 

Podstatnou část tehdejší pěvecké obživy získával skrze muzikálové projekty, kdy se nejvíce zapsal jako interpret v Rusalce, Johance z Arku a Galileovi. O tom, že Petr Muk trpěl tak silnými depresemi, se tiše vědělo, ale nijak zvlášť se jeho osobní život na bulvárních stránkách deníků neprobíral. 

Tento bezútěšný duševní stav vyvrcholil tragickou událostí 24. května 2010, kdy byl ve svém bytě na Vinohradech nalezen mrtev a hlavní příčinou smrti bylo udušení se zvratky. V krvi mu však byl nalezen alkohol a silné léky na duševní chorobu. Zda se tedy zasebevraždil, je dodnes nejasné, ale způsob smrti odpovídá minimálně faktu, že neprožíval šťastné období života. Dnes by bylo Petru Mukovi 57 let a na svého pěveckého kolegu si vzpomněla také zpěvačka Bára Basiková. 

 

KAM DÁL: Hvězda ztřeštěných rolí na pokraji sil. Jim Carrey šíleně trápil i Miloše Formana