Podivná smrt nejslavnějšího evropského zpěváka. Falco se údajně záměrně naboural s autobusem

Sebevražda, nebo nehoda? Dodnes není ve smrti zpěváka Falca jasno
 

Když byl na vrcholu, jeho hvězda zářila podobně jako třeba ta Michaela Jacksona či jiných amerických popových zpěváků. Rakušan Hans Hölzel zemřel v únoru roku 1998 po tragické automobilové havárii. Ta je však dodnes terčem spekulací. Byla to opravdu nehoda, či sebevražda? 

Na klavír hrál od čtyř let, později miloval Elvise Presleyho, Beatles a Davida Bowieho. Mladý Hans moc dobře věděl, čím chce v životě být, a obětoval tomu úplně všechno. Studoval jazzovou konzervatoř ve Vídni a hned se zapojoval do hudebních projektů. Po zhlédnutí úžasného sportovního výkonu skokana na lyžích Falka Weisspfloga se inspiroval k tomu nalepit si na čelo pseudonym Falco. Jeden z nejslavnějších zpěváků z Evropy byl na světě. 

První hit

Falco chtěl být hvězdu, ale zatím mu chyběla píseň, kterou by oslovil producenty. První singl skončil v šuplíku, druhý však otevřel dveře k úspěšné kariéře. Píseň Ganz Wien a hlavně následně hit Der Kommissar byly průlomové. Druhý jmenovaný obletěl svět a vůbec nevadilo, že textu skladby rozumí jenom v německy hovořících zemích. 

Singlu se prodalo 7 milionů kusů po celém světě a Falco se ve svých 25 letech stal milionářem a celosvětovou hvězdou. Místo štěstí však začínájí první vážné osobní problémy. Špatně snáší tlak a nechce fanoušky zklamat. Holduje alkoholu a drogám a obava z toho, že jeho další album nebude úspěšné, se naplnila, byť je paradoxně dnes vnímáno jako nejkultovnější. 

Slavný Amadeus

Vídeňský rodák po druhém albu mění producenta a nebyl to vůbec špatný krok. Vznikl totiž ten úplně největší hit v jeho kariéře. Rock me Amadeus, kde se ve velmi vzdálené asociaci přiznává ke svému slavnému vídeňskému rodákovi. Ta postupně vládne žebříčkům hitparád v Německu, Rakousku, Velké Británii a nakonec také v USA, což bylo vzhledem k německému textu něco zcela unikátního. 

Následně přišel znovu pád, i když už měl rodinu, manželku a dítě, už nezopakoval ve své hudební kariéře takový úspěch. Alkohol a drogy se znovu vrátily na scénu, ale nutno podotknout, že koncerty stále navštěvovalo klidně i přes sedmdesát tisíc lidí. 

V roce 1992 se dozvěděl, že není biologickým otcem své dcery, což byla pro jeho osobní život velká rána. V hudebních nápadech se nebál odvážných řešení, ale úspěch nepřicházel, fanoušci žili z jeho starší tvorby. Odstěhoval se tak v roce 1996 do Dominikánské republiky, kde se připravoval na velký návrat. Nové album však nikdy nedokončil.

Nehoda, nebo sebevražda? 

V roce 1998 vyjel Falco se svým vozem, do kterého narazil ve vysoké rychlosti výletní autobus. Za nehodu byl řidič odsouzen ke třem letům vězení a Falco jako jediný z této srážky nepřežil. Stále se však spekuluje, jestli se náhodou nejednalo o sebevraždu. 

Údajně v té době Falco trpěl hlubokými depresemi, které znovu řešil alkoholem a drogami. Úplnou pravdu o tom, jestli se Falco nevrhnul autobusu do cesty záměrně, se nikdy nedozvíme, ale otazník nad jeho smrtí bude viset pravděpodobně navždy. 

KAM DÁL: John Travolta a život plný tragédií. Oblíbený herec přišel o mladého syna, manželku a víru věnoval sektě

 

Klíčová slova: