Vězení za sexuální obtěžování a záměrná demolice zámku v Jičíně. Šílený příběh ošklivé šlechtičny Smiřické

Sebevražda v boji o majetek zabila 40 lidí
 

Příběh jako zrozený pro filmové drama. Kromě toho, že nejspíš bojovala se sexuální závislostí a musela prožít 12 let pod zámkem domácího vězení, ukončila život dobrovolně a vzala s sebou dalších 40 lidí. Jméno Eliška Kateřina Smiřická patří do české historie.

 

Eliška Kateřina Smiřická patřila do jedné z nejbohatších rodin v Čechách. Smiřičtí ze Smiřic získali největší proslulost ve druhé polovině 16. století, což bylo přesně období života poněkud nepokojné a zlobivé Elišky Kateřiny. S tímto rodem si znalci historie pravděpodobně spojují hlavně tajnou schůzku v paláci Smiřických na Malé Straně, kde vyvrcholila druhá pražská defenestrace. Tento příběh je však o mladé a poněkud nezkrotné šlechtičně. 

Lov na milence

Eliška Kateřina Smiřická trpěla jednou zcela zásadní vadou. Tvrdilo se o ní, že je údajně hrozně ošklivá. Proto u jejího dvora nestálo moc zájemců. Vzhledem k tomu, z jak bohaté rodiny pocházela, to musela být pravda, protože by se v celém českém království bezesporu našel někdo, kdo by přehlédnul povrchní nedokonalosti za vidinu lehce získaného bohatství. 

Dalším problémem Elišky Kateřiny byla náruživost a touha po mužích. Tato nespoutaná touha ji uvrhla do několikaletého domácího vězení. V roce 1607 se zakoukala do kováře Jiřího Wagnera, kterého s pomocí své služebné donutila k sexuálním hrátkám. 

Tato pro tehdejší konzervativní poměry šokující zpráva se brzy roznesla a Jiří Wagner musel vše pod tlakem vypovědět u soudu. On a služebná se odporoučeli do žaláře a Eliška Kateřina do domácího vězení. Nejprve žila ve sklepení na Hrubé Skále a následně na hradě Kumburk. 

Osvobození a pře o majetek

Domácí vězení ukončil až v roce 1619 Oto Jindřich z Vantenberka, který ji z hradu osvobodil a vzal si ji za ženu. Eliška Kateřina se následně po svatbě usadila na rodném zámku v Jičíně. Ten jí však vůbec nenáležel a podle dědického práva měl připadnout sestře Markétě Salomoně. 

Vznikla tak další tragická pře, která rozhodně neskončila dobře. Eliška se zámku nechtěla za žádnou cenu vzdát. Když v roce 1620 dorazili královští komisaři z příkazu krále Fridricha Falckého, povolala najaté žoldáky a byla ochotna s nimi o zámek bojovat. Vojáci však nakonec utekli a Eliška Kateřina Smiřická sestoupila do sklepení, kde byl uskladněn střelný prach, který zapálila. 

Celý zámek byl rozmetán na několik kusů a během výbuchu zemřelo kolem 40 lidí. Zemřel i Jindřich Slavata z Chlumu, manžel Markéty Salomeny, a samozřejmě také samotná Eliška Kateřina Smiřická. 

KAM DÁL: Další televizní kriminálka. Zločiny Velké Prahy není jenom přehlídka retro mrtvol

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru