Aby vaše výlety po českých památkách neskončily fiaskem. Co si předem zjistit a na co si dát pozor?

V historickém centru městečka Telč se rozprostírá velký rybník. Budete-li mít štěstí, můžete si půjčit loďku a projet se
  |   zajímavost

Naplánovali jste si výlet na známý český zámek se zastávkou na nedaleké zřícenině? Pak si předem zjistěte, co vše má provozovatel památky na tento den nasmlouvané. Jinak se může radost z očekávaných zážitků proměnit ve zbytečnou cestu, na kterou vám ve vzpomínkách zůstane spíš vztek a naštvání. 

Prázdniny lákají k výletům mnohem více než jakékoli jiné období během roku. V covidových letech si Češi navykli navštěvovat tuzemské památky, sjíždějí české řeky, zdolávají domácí kopce a hory a útokem berou i prohlídky historických měst, hradů a zámků. A právě na těchto místech mohou pěkně narazit. 

Představte si, že si jako cíl svého sobotního výletu zvolíte Telč. Malebné městečko na jihozápadě Moravy se dostalo dokonce na seznam památek Unesco. Už tento fakt navozuje myšlenku, že to v obci bude žít, bude tam co vidět a určitě se tam najde zábava na celý den - jednoduše bude kudy chodit a co vidět. Jenomže to nesmíte natrefit den, kdy v zámeckém parku vystupuje večer zpěvák Jaromír Nohavica. I přesto, že mu podpora Vladimíra Putina a relativizace ruského válečného tažení na Ukrajině zapříčinily mnoho zrušených koncertů, v Telči umělcova politická orientace není překážkou. A dokonce ani ne tak velkou, aby byl zámecký park uzavřen pro všechny návštěvníky městyse po celý den. Proč? No přece tu je večer koncert, zněla odpověď u dvou bran do areálu od security manažerek. Park je zřejmě malinkatý, pódium veliké a lidé by se asi pletli pod nohy těm, kdo staví pro Nohavicu pódium. 

Písničkář Jaromír Nohavica koncertoval v zámeckém parku, a ten byl kvůli přípravám na celý den uzavřen běžným turistům

Park nebude, a co třeba nádvoří zámku nebo snad dokonce jeho útroby? Najít vůbec vchod do zámku je celkem oříšek. Nikde žádná cedulka, natož ukazatel - jen se pořád točíte směrem za věží a marně věříte, že natrefíte správný směr. Potkáte i skupinky turistů, jak koukají do map v mobilech a snaží se najít místo, kterým snad konečně vstoupí do zámku. Nádvoří je ale momentálně obehnané lešením a okolí kovovým plotem, turisté smějí vstoupit jen úzkým vchodem, a to pouze  na prohlídku jediného okruhu. Ten nabízí vhled do ložnice posledních majitelů zámku, což ale není zábava, o níž úplně všichni stojí. A tak si škrtnete i zámek.

Co v Telči dál?

Půjčovna lodiček na místním krásném rybníčku má i v sobotu zavřeno, ve sluncem rozžhavených uličkách se sice projdete, jen ale nevěřícně přemítáte nad tím, kolik domů je ve stavu "na odstřel". Většina je prázdná a vám běží hlavou myšlenky o tom, že ukrajinští uprchlíci nemají v Česku kam jít, a přitom jen tady je tolik volných domů a bytů. Jenomže tady asi raději Nohavicu... 

Pohled na některé zdevastované uličky v historické části Telče je tristní

Že mají v městečku nedaleko Jihlavy velké náměstí s historickými budovami? Ano, mají. Jenomže podloubí zdobí hned několik obchůdků asijských trhovců, a tak z průchodů na mnoha místech vlají jen barevné síťky na motýly spolu s batikovanými šaty a tričky s nápisy slavných světových značek. Řemeslné krámky mají spíše zavřeno a kavárny či restaurace lační po turistech jako za covidu. Protože jestli člověk očekává, že v Telči bude stejně jako v Českém Krumlově hlava na hlavě, tak to určitě ne. A poloprázdné slavné město, které má dělat Česku propagaci, působí ve své pozici památky Unesco stejně absurdně jako prázdné pódium, schované pod střechou uprostřed liduprázdného náměstí. Chcete si vylepšit náladu v místním farmářském dvoře, kde mají plno aktivit pro děti a vyhlášenou dobrou hospodu? Smůla, tam se zrovna dnes sjíždějí motorkáři z celého Česka, aby se zde společně radovali se svými dvoustopými miláčky. 

S ohledem na slabý turistický zájem o městečko zapsané v UNESCO nebyl problém najít místo na zahrádce skvělého bistra na náměstí

Telč jistě nabízí ještě více zábavy a možností, jak si užít turismu. Jenomže po hodině rozčarovaného naštvání na to má jen málokdo náladu. A když se rozhodne, že si ji spraví na nedalekém hradě v lesích, dostane jen další ránu do týla a řekne si, že jezdit v Česku po památkách připomíná spíše ruskou ruletu než radostnou zábavu. Protože v sobotu se přeci celá země vdává a žení a hrady i zámky hostí nevěsty a ženichy, klidně i několikrát za den. V tu chvíli se nevydáte jako běžný turista ani na prohlídkový okruh. Můžete si jen koupit suvenýr, a to pokud vám jej stihnou prodat během přípravy sálu na tu velkou svatební slávu. A nezapomeňte na to, že na výlety se jezdí zásadně s hotovostí v portmonce. Na zámcích se přeci kartou neplatí! 

Jak tedy zní několik rad nad zlato, abyste si výlety užili a neskončili frustrováni po několika hodinách jízdy na rozžhaveném náměstí v Pelhřimově, kde v prozatím nejteplejší tropický den roku 2022 probíhá festival elektromobility? 

  1. Googlujte, volejte a zjišťujte, zda ve městě, které se chystáte navštívit, neprobíhá ten den nějaká velká akce, koncert, festival. Pokud vás program zajímá, zda je tam kde zaparkovat a jsou-li ještě k dispozici vstupenky. Pokud ne, dohledejte si informaci, zda akce neomezí možnosti návštěvy města, aby nebyla větší část města znepřístupněna těm, kdo se nechtějí veselit s davem. 
  2. Najděte si, zda na zámku či hradě nepořádají svatby. Pokud ano, kolik jich ten den mají a nakolik omezují návštěvy pro běžné turisty. A opět se doptejte, zda budete mít v přijatelné vzdálenosti možnost zaparkovat, neboť kolony svatebních hostů bývají často velmi dlouhé. 
  3. Zjistěte si, jestli na dané památce neprobíhá rekonstrukce a jestli kvůli tomu nemají omezenou otevírací dobu. 
  4. Sledujte během výletu již od rána sociální sítě míst akcí nebo aktivit, které se chystáte navštívit. Budete vtaženi do aktuálního dění a budete mít přehled i tom, zda třeba nemají na jezírku vypůjčovaná všechna šlapadla anebo bylo právě obsazené poslední parkovací místo ve městě. 

KAM DÁL: Indický obr zabil seniorku hned dvakrát. Potvrdil tím rčení o sloní paměti?

Klíčová slova: