Hubert Pilčík: Sériový vrah v Československu, který zabíjel emigranty. Tvrdil, že přežil potopení Titanicu

Dvanáctiletou Danielu držel Hubert Pilčík připoutanou na prkně s hlavou ukrytou v dřevěné krabici
  |   zajímavost

Někteří zoufalí, kteří před komunistickým režimem utíkali na Západ, svůj záměr nikdy nedokončili. Pilčík je chladnokrevně popravoval a doma si tvořil sbírku jejich věcí. Na svědomí měl však nejméně pět životů. Později vyšlo najevo, že měl na svědomí také věznění, zneužívání a mučení dvanáctileté dívky, jejíž příbuzné předtím zabil. Tajemství si vzal ale do hrobu, spáchal sebevraždu. I kolem ní však existuje několik konspiračních teorií.  Lidé ho přitom měli rádi, přezdívalo se mu „strýček“.

Tehdejší politické změny byly příčinou masové emigrace občanů z Československa. Odhaduje se, že odešlo asi 25 tisíc lidí. Hubert Pilčík byl jedním z těch, který nabízel emigrantům, že je přes hranice převede. Na odlehlých místech je pak zavraždil a ukradl jejich věci.

Lidskou nohu našly děti

V březnu 1951 vypukl v hájence na Plzeňsku požár. Právě tam našli vyšetřovatelé shořelé lidské tělo. V červenci téhož roku poté našly děti v písku asi 15 kilometrů od hájenky lidskou nohu a kriminalisté v mělkém hrobě tělo ženy. Kolem krku měla uvázaný provaz a z úst jí vyčníval roubík.

Bylo prokázáno, že jde o Emanuela Balleye a také jeho dceru Renátu. I s neteří Danielou chtěli utéct na Západ, rodina tvrdila, že tam skutečně jsou a mají od nich dopisy z Bavorska"Měla jsem také zájem emigrovat a převaděče jsem navštívila,“ uvedla do protokolu jedna z příbuzných. V Senci pak přímo označila dům, ve kterém bydlel Hubert Pilčík se svou manželkou. Vyšetřovatelé se tehdy oprávněně domnívali, že nejasnosti ohledně smrti Emanuela a Renáty, včetně psaných dopisů malou neteří, může objasnit jedině Pilčík.

Malou dívku mučil odporným způsobem

Když ho kriminalisté prověřovali, zjistili, že se jedná o milého a společensky oblíbeného důchodce, který se zabývá sběrem bylin, chodí do přírody a podniká pěší túry. Měl rád ptactvo a bojoval za to, aby borovice, kde hnízdili, nebyla poražena. Zkrátka takový ten hodný místní strýček. Tvrdil o sobě, že byl námořníkem a přežil potopení Titanicu v roce 1912.

Když se vyšetřovatelé v září 1951 vydali Pilčíka zatknout, nestačili se divit. V domku o třech místnostech našli dvanáctiletou neteř, která měla být v Bavorsku, zbraně i samopal. Mezi velkým množstvím šperků našli i ty, které patřily zavražděné Renátě. Vyšetřovatelé také našli mučící bednu, ve které trávila dívka až 16 hodin denně. Pilčík ji zhotovil, aby se o dívce nikdo nedozvěděl a aby nemohla křičet. 

Tajemství si vzal do hrobu

Bednu s dvojitými stěnami vyplnil hadry, víko od bedny opatřil kovovou trubičkou, aby mohla dýchat a kterou musela mít během svého věznění dívka v ústech. Tímto způsobem ji mučil celé dny. Dívka nemohla na záchod nebo se bránit proti hmyzu, nic. Později vypověděla, že byla nejen mučena, ale i pohlavně zneužívána. Pilčík nejprve svou vinu na vraždách popíral. Ve svých výpovědích se ale začal dostávat do značných rozporů. S vyšetřovateli nespolupracoval. Doznával se například k těm vraždám, které se nikdy nestaly.

Nakonec k procesu s ním nedošlo, v září 1951 spáchal sebevraždu. Oběsil na se na oprátce vyrobené ze dvou kapesníků. Skutečný počet jeho obětí se tak nikdy nepodařilo zjistit a Pilčík si vzal toto tajemství do hrobu. Je ale pravděpodobné, že zavraždil mnohem víc osob, než se podařilo prokázat. Předpokládá se, že to bylo ze zištných důvodů, kvůli šperkům, které byly tehdy jediným platidlem emigrantů v zahraničí. Těžko tak předpokládat, že je Pilčíkovi dávali emigranti sami.

K objasnění případu nepřispěla ani Pilčíkova manželka. Ta nejdřív tvrdila, že o něčem nevěděla, později, že se Pilčíka bála, a proto mlčela. Po Pilčíkově smrti se objevila informace, že byl tajným spolupracovníkem Státní bezpečnosti na akci "Kámen", která měla odhalit převaděče. To by tak mohlo být podle některých vysvětlením, jak se k Pilčíkovi dostaly dva kapesníky, na kterých měl spáchat sebevraždu, když pitva prokázala, že byl oběšen.

Zdroj: Blesk.cz, Wikipedia.org, Kriminalistika.eu

KAM DÁL: V Českém ráji zavraždil dvě ženy, u soudu pak Karel Šťovíček zaskočil svého obhájce i přítomné. To nevymyslíte


Zdraví

Hobby