Poslední popravený v ČSSR: Proč Svitek zavraždil těhotnou manželku a dvě dcery extrémně brutálním způsobem?

Štefanu Svitkovi se přezdívalo horehronský rozparovač
  |   zajímavost

Slovenskému vrahovi, který mimořádně brutálním způsobem zavraždil těhotnou manželku a dvě dcery, byl za tento čin uložen trest smrti. Stal se tak posledním popraveným v Československu. Rozsudek nad ním byl vykonán 8. června 1989 v Bratislavě. Čeho se dopustil?

Mimořádně bestiální vražda otřásla tehdy celou společností. Svitek byl ženatý se ženou, která měla z prvního manželství dceru. Společně měli též dceru a další dítě na cestě.

Už v dětství se ukájel se zvířaty

Dětství neprožil příliš šťastně. V 9. třídě základní školy měl dokonce tolik neomluvené absence, že rodičům hrozilo trestní stíhání. Žádné záliby neměl, kouřil desítky cigaret denně a od třinácti let pil alkohol. Ve stejném věku měl mít i první sex. Později se ukájel se zvířaty a souložil s kravami. Později u něj byl zjištěn kromě zoofilie i sadomasochismus. Odřezával například pohlavní orgány býkům. Tyto sklony se u něj projevovaly zejména pod vlivem alkoholu a analgetik. 

Podle soudních znalců šlo o výrazně agresivní a psychopatickou osobnost. Tyto rysy stupňovala závislost na alkoholu. Trestaný byl již dříve za loupež, znásilnění, týrání zvířat, také únos a vydírání. Do svých 27 let strávil ve věznicích 8 let. Extrémním způsobem ubližoval lidem, zvířatům i sobě. Znásilnil například opakovaně mentálně retardovanou ženu a poté jí do genitálií nacpal svítilnu. 

Zabil těhotnou manželku i dvě dcery

Býkům odřezával pohlavní orgány nožem nebo rozbitou žárovkou, krávu pobodal do rodidel, kam jí poté nacpal násadu od vidlí. Sám sebe řezal žiletkami nebo si píchal drát do břicha. Několikrát se také pokusil o sebevraždu. Soud mu v roce 1979 nařídil psychiatrickou léčbu, následně byl zproštěn vojenské služby. Oženil se s Márií, která měla dvouletou dceru z předchozího vztahu. Spolu měli druhou dceru, těhotná byla v době vraždy potřetí. 

V den vraždy 30. října 1987 byl s kolegou nařezat dřevo, přičemž se následně dost opili. Cestou domů dokonce usnul na lavičce. Když dorazil domů, manželka zamkla ložnici a přes dveře na něj řvala, aby se vrátil, odkud přišel. To, že mu neotevřela, ho rozčílilo a dveře vyrazil. Když se k němu manželka otočila zády, 16 ranami sekerou ji ubodal, přičemž jí prakticky oddělil hlavu od těla. Když si všimnul, že se dcery budí, zaútočil i na ně.

Pohled na krev ho tak vzrušil, že si přinesl z kuchyně nůž, otevřel manželce břicho, vytrhal jí orgány a poházel je na zem. Odřízl jí také ňadra a vyndal z ní 6 měsíců starý lidský plod. Těla dcer chtěl odnést v pytli, ale před domem dostal chuť je zneužít. Vrátil se tedy zpět, vysypal je na podlahu, otevřel jim žiletkou břišní dutinu a vytrhal jim vnitřnosti, které poházel kolem sebe. Některé ještě nožem rozčtvrtil.

Byl to můj nejsilnější sexuální zážitek, řekl

Z běsnění ho vyrušil štěkající pes. Když si uvědomil, že svítá, chtěl někam zmizet. Dva dny se potuloval po opuštěných staveních, chtěl si podřezat varlata a oběsit se. Oprátka ale nevydržela, poranil si hlavu a upadl do bezvědomí. Tou dobu už policie prohledávala okolí, když na silnici zadrželi poraněného Svitka, který krvácel z rozkroku. Svůj čin na vyšetřovně doznal. 

Vraždu popsal jako svůj nejsilnější sexuální zážitek, který za svůj život zažil. Když případ kvůli vyšetřování rekonstruovali, scházeli se kolem pozůstalí Márie, kteří byli romského původu a chtěli se Svitkovi mstít. „Teď se mě ptají, jaký trest bych si zasloužil a jaký čekám. Je mi úplně jedno, jestli mi dají provaz, výkon trestu nebo psychiatrii. Jen ať mě zbaví těch mých hloupých nápadů a myšlenek, které mě už roky pronásledují,“ řekl. Náprava byla vyloučena. Soud nad ním vynesl rozsudek smrti. Byl posledním popraveným v Československu.

Zdroj: kriminalistika.eu, wikipedia.org, iDNES.cz

KAM DÁL: Co dnes dělá vrah manželky a dcery Petr Kramný? Jsem nevinný, nic jsem neudělal, rodina mi věří

Klíčová slova: