Slovanský dům v Praze hostil prestižní mezinárodní konferenci o digitalizaci a kryptoměnách

Summitem velmi rezonovalo téma bezpečnosti digitalizace i kryptoměn samotných
  |   zajímavost |  Komerční sdělení

Platon Life Global Digital Ecosystem Summit 2022 přivítal přední odborníky a osobnosti v oblasti informačních technologií, bankovnictví a také umění. Akce proběhla pod záštitou českého Senátu a organizátorem byla společnost Platon Life manželů Daniela a Julie Tannerových. Cílem summitu bylo podle obou propojení účastníků jak ze soukromého, tak i z veřejného sektoru a vytvoření dlouhodobé platformy pro vzdělávání, edukaci a budoucí digitalizaci. Vše prostřednictvím platformy, na které se podílí právě společnost Platon Life.

Mezi významnými hosty byl například Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. V průběhu svého vystoupení odpovídal na dotazy z publika, které se týkaly především digitálních měn centrálních bank. Podle Kovandy jsou tyto digitální měny jakýmsi hybridem mezi penězi, které již máme v elektronické podobě, ale které jsou vydávané obchodními bankami a hotovostí, což jsou papírové a kovové peníze, vydávané bankami. Kovanda dále varoval před přílišnou centralizací takového systému, který by byl založen jen na této jedné formě peněz. V případě větší centralizace dochází k tomu, že občané se stávají rukojmími tohoto centrálního monetárního systému.

Podle dalšího z hostů, Jaroslava Melíška, prezidenta Slovensko-Asijské obchodní komory, v Číně již funguje digitální měna centrální banky, digitální Yuan.

Mezi otázkami také padlo, zda budeme platit hotovostí i za deset let. Lukáš Kovanda odpověděl, že doufá, že hotovost zůstane jako jedna z platebních možností, pokud budou lidi vidět důvody pro její zachování. Pokud lidé rozhodnou, že není potřeba, zmizí hotovost, jako kdysi zmizely telefonní budky a nikdo to ani nezaznamená.

Zajímavé bylo i srovnání se situací ve Švédsku, ze kterého pocházel jeden ze zahraničních hostů, spolumajitel Private Equity fondu Cubera, Till Gutzen. Ten poznamenal, že Švédsko je již téměř bezhotovostní země a že zásadní je historická zkušenost občanů se svými vládami a bankami. Ve Švédsku panuje mezi lidmi důvěra ve státní instituce a zároveň nedůvěra v soukromé banky, zato například z historických důvodů v oblasti bývalého východního Německa panuje velká nedůvěra ve stát a naopak důvěra v hotovost.

Další témata, která byla na summitu komunikována, se dotkla gamingu nebo umění. Přímo na konferenci navíc probíhala aukce zajímavých cenností, od limitovaných pamětních bankovek po obrazy či sklo od Moseru.

Jak mimo jiné uvedl designér a autor slavného loga hnutí Občanské fórum Pavel Šťastný. „Po světě probíhá mnoho aukcí uměleckých děl v kryptoměnách, a to jak fyzických uměleckých děl, tak samozřejmě NFTéček. Připravují se nové projekty ve spojení s virtuální realitou. To je přesně to, co tato konference přinesla. To, co bychom chtěli dělat do budoucna,“ doplnil Šťastný.

Nouze nebyla ani o další významné a zajímavé hosty. Ve Slovanském domě se sešli přední čeští i zahraniční finančníci, obchodní ředitelé či ekonomové a umělci.

Klíčová slova: