Sovětský svaz chtěl použít opičí neštovice jako biologickou zbraň. Plukovník prozradil, zda Rusko v programu pokračuje

Program Sovětského svazu pro kultivaci biologických zbraní zkolaboval po jeho rozpadu v roce 1991. Převzala ho ale Ruská federace
  |   zajímavost

To, že opičí neštovice byly součástí sovětského programu na biologické zbraně, prozradil bývalý plukovník ruské armády Ken Alibek. Expert podle webu Metro jmenoval také jiné nemoci, které byly v programu zahrnuty.

Opičí neštovice byly objeveny v Africe již roku 1958, jak uvádí web Centra pro kontrolu nemocí a jejich prevenci. V té době se ale virus vyskytoval pouze u opic. První případ přenesení nemoci na člověka byl zaznamenán v Konžské demokratické republice až o 12 let později, tedy v roce 1970. Od té doby se toto infeční onemocnění až do nedávna objevovalo především v afrických státech.

Jde o vysoce infekční chorobu. Může se přenášet jak přímým kontaktem s nakaženým člověkem nebo zvířetem, tak i s materiálem, kterého se infikovaný člověk nebo zvíře dotkli. Není tedy divu, že byla nemoc součástí sovětského výzkumu biologických zbraní.

Plány SSSR zhatila globální vakcinace

Ken Alibek měl v Sovětském svazu vysokou pozici, byl zástupcem šéfa programu biologických zbraní, jak uvádí Metro. Údajně měl pod sebou desetitisíce zaměstnanců ve 40 různých zařízeních.

Poté, co se přestěhoval do Spojených států, tedy v roce 1998, prozradil, jak přesně výzkum infekčních nemocí za účelem jejich použití jako jedna ze zbraní hromadného ničení probíhal. SSSR své snahy údajně směřoval především k výzkumu planých neštovic. Jejich plány jim ale zhatila globální vakcinace proti nemoci.

S programem pokračovala Ruská federace

„Poté jsme vyvinuli speciální program, abychom zjistili, jaký virus bychom pro tyto účely mohli použít místo viru planých neštovic,“ uvedl.

Státní zdravotní ústav potvrdil elektronovou mikroskopií druhý pozitivní vzorek na opičí neštovice v ČR. Jde o blízký kontakt prvního pozitivně testovaného pacienta ze včerejška. Kontakty tohoto druhého infikovaného dále epidemiologicky šetří opět Hygienická stanice hlavního města Prahy. 

„Testovali jsme virus myších, králičích a opičích neštovic. Myšlenka byla taková, že veškerá výzkumná práce bude prováděna pomocí těchto modelových virů. Jakmile bychom získali sadu pozitivních výsledků, trvalo by pouhé dva týdny, než bychom provedli stejné úpravy na viru planých neštovic a vytvořili početné zásoby bojové látky,“ vysvětlil expert.

Program Sovětského svazu pro kultivaci biologických zbraní zkolaboval po jeho rozpadu v roce 1991. Převzala ho ale Ruská federace.

Ruské ministerstvo podle Alibeka pracovalo na „vytvoření budoucích zbraní“ dokonce i po rozpadu SSSR. Hlavním předmětem jejich výzkumu se stal právě vir opičích neštovic. Ve stejném roce, tedy v roce 1998, také při slyšení v Kongresu Spojených států uvedl, že podle něj ruský program pro výrobu biologických stále pokračuje.

Zdroj: Metro, Centers for Disease Control and Prevention

KAM DÁL: Opičí neštovice: Jak nemoc lehce poznáte.

Klíčová slova: