Strašidelné stavby Prahy. Hotel, který vypadá jako obrovský dort, a neexistující náměstí

Hotel Dorint patří k tomu nejhoršímu, co pražská architektura nabízí
Foto: Profimedia
Hotel Dorint patří k tomu nejhoršímu, co pražská architektura nabízí

Pražský hrad, Vyšehrad, Národní divadlo a třeba také Tančící dům už si pyšně získaly své pevné místo na pohledech a fotografiích našeho hlavního města. Praha má však hned několik příkladů architektury, která spíše než uznání sklízí kritiku či posměch. O jaké budovy jde?

reklama

Při procházce Prahou lze spatřit hned několik příkladů různých architektonických stylů. Naše dějiny jsou obtisklé v budovách, které obdivují lidé z celého světa. Názory většiny se tak shodují, že stavby ze vzdálenější minulosti si zaslouží obdiv.

U modernější architektury už tak jednoznačné názory nepanují. Třeba takový Tančící dům dodnes rozděluje společnost a ne všichni jeho přítomnost mezi staršími činžovními domy kvitují. Určit tak ty úplně nejošklivější domy je tedy velmi subjektivní úkol. Najdou se však takové "úlety", kde není pochyb, že se jedná o šlápnutí vedle. O jakých stavbách je řeč?

Sladký hotel

Když se někdy vydáte na cestu kolem Olšanských hřbitovů směrem do Strašnic, tak na křižovatce u stanice Želivského jste tento velkolepý hotel nemohli minout. Cukráři zde získávají inspiraci na svatební dorty a milovníci sladkého zběsile vyhledávají nejbližší cukrárnu. Objemný hotel Don Giovanni totiž jako dort opravdu vypadá. Nejedná se však o pochvalu, nýbrž konstatování holého faktu.

Minimalismus a funkcionalismus zde rozhodně nehledejte. Sám architekt tyto styly označil za odpad architektury. Místo toho se nechal inspirovat slavnou Mozartovou operou a dle jeho konceptu by měl dům připomínat velké divadlo a skleněná část ve středu budovy zase odkazuje ke zlomenému srdci hlavního hrdiny.

K tomu připojte ještě inspiraci motýlích křídel a hned vedle autobusového terminálu na stanici Želivského můžete být svědky příkladu jednoho z největších kýčů pražské architektury.  

Žižkovská věž

Stavba, kterou prostě nepřehlédnete. Žižkovský vysílač se pne nad Prahou jako vztyčený prostředníček architektury. Podoba tohoto unikátního architektonického díla je až tak za hranou, že si zaslouží obdiv. Jedná se o odvážný pokus postavit něco, co nestojí nikde jinde na světě.

Věž má sama o sobě hned několik různých přezdívek. Už za socialismu se jí říkalo Jakešův prst, Biľakova jehla, Bajkonur či vesmírná raketa. Zahraniční média žižkovský monument pravidelně obsazují na ty nejvyšší příčky těch úplně nejošklivějších staveb světa. Prahu si dnes bez této neuvěřitelné stavby však nelze ani představit.

Zub moderní doby

Jako prokleté se zdá místo v oblasti Žižkova a Vinohrad. Jen pár kroků od již zmíněného hotelu Don Giovanni se totiž v roce 2015 dokončila kancelářská budova Crystal. S výškou 60 metrů totiž radikálně zasahuje do všech výhledů z okolí. Spíše než krystal však připomíná osamocený zubní implantát ze železobetonu.

Nejlépe tak bezesporu vypadá ve chvíli, když jste uvnitř v nejvyšším patře. Výhled na Prahu vám totiž nebude kazit tento monumentální příklad nepovedené moderní architektury. Ten totiž nikterak nerespektuje své okolí a místo toho spíše budí dojem, že na místo budova spadla z planety, kde vládne absolutní nevkus.

Vražda náměstí

Jak lze doslova zavraždit veřejný prostor, dokazuje jednopodlažní budova obchodního řetězce Billa na Letenském náměstí. Čtvrť, která je proslavená moderními podniky a krásnými parky, jakými jsou Stromovka či Letenské sady, má ve svém potenciálním jádru architektonickou rakovinu.

O tom, jak ošklivé je to místo, vypovídá i způsob, jakým se k vám prodavačky uvnitř obchodu chovají. Celkovou depresi dokresluje bolestivá představa, jak by asi náměstí vypadalo bez této zcela zbytečné stavby, která likviduje jakýkoli pozitivní potenciál celého náměstí.

Věřme tak, že se jednoho dne někomu rozsvítí v hlavě a pochopí, že náměstí není od toho, aby se do jeho prostředku postavila nevzhledná sámoška.

Zdroj: towerpark.cz, Česká televize, Český rozhlas

KAM DÁL: Demolice nádraží, které nám záviděla celá Evropa. Těšnov ustoupil pražské magistrále

 

reklama
#architektura #stavby #nejhorší #nejošklivější #Zajímavosti

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.