Šumavský Špičák nabízí lyžařům nové zázemí. Žížalí toalety jsou ekologické a nepáchnou

Z rozhledny na Špičáku je nádherný výhled do krajiny. Poblíž vyrostly "žížalí toalety"
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Je to zkrátka lidské. I lyžaři a turisté musí občas na toaletu, a to bez ohledu na to, v jaké nadmořské výšce se právě nacházejí. Provozovatelé skiareálu na Špičáku nyní dostali možnost vyjít sportovcům i turistům v tomto problému vstříc. Na samém vrcholu vybudovali žížalí toalety.

Nové toalety jsou umístěny přímo u rozhledny, která nabízí nezapomenutelné pohledy do krajiny. Právě krása okolní přírody a její ochrana však v minulosti bránily výstavbě tohoto tak důležitého objektu, o jehož zřízení správci šumavského skiareálu již dlouho usilovali. I když se to může zdát až úsměvné, postavit toalety na Špičáku není jednoduché - ani technicky, ani úředně.

Jak postavit toalety na vrcholku hory? 

Veškeré předchozí plány narážely na problémy z hledisky ochrany životního prostředí. Je samozřejmé, že klasické toalety, jaké by bylo možné postavit kdekoliv v dostupnější oblasti, se na vrcholu hory vybudovat nedají.

V úvahu by připadal systém chemického odbourávání, který byl využíván doposud, ale pravidelná péče o takové zařízení zvláště v zimních měsících byla více než náročná. Co s tím tedy? Jedno řešení se našlo na základě inspirace již fungujících toalet v Alpách.

Žížalí toalety nepáchnou

Na Špičáku nyní stojí v naší republice zcela ojedinělé ekologické, přírodní a bezodpadové toalety. Jak je to možné? O likvidaci exkrementů se totiž starají speciální žížaly, jimž je tento materiál “dodáván” pojízdným pásem. Žížaly se potom postarají o jeho rozklad a přeměnu v kvalitní organické hnojivo. Další velkou výhodou takového zpracování je prakticky bezzápachový provoz. 

Příspěvek k ochraně životního prostředí

Výhodou je téměř bezobsluhový provoz toalet, které kromě běžného úklidu nevyžadují žádnou zvláštní péči. O jejich provoz se po celý rok doslova postarají žížaly, kterým se díky pravidelnému přísunu “krmiva” daří dobře, rozmnožují se a spolehlivě plní svoji funkci.

„Nepotřebujeme být napojeni na čističku odpadních vod, nepotřebujeme tam dělat jímku, nevzniká žádný odpad. Je to ryze biologická záležitost a viděl bych to jako náš další příspěvek k ochraně přírody,” okomentoval zřízení žížalích toalet ředitel Skiareálu Špičák Vladimír Kasík. 

Vyzkoušeno v zahraničí

Zařízení, které je v naší republice prozatím novinkou, již ale francouzská dodavatelská firma s úspěchem nainstalovala nejen v mnoha domácích lyžařských střediscích, ale také například v Polsku. Vzhled celého objektu je přizpůsoben místu, kde stojí. Nedráždí tedy zářivými barvami, naopak odstíny hnědé dokonale zapadá do okolní přírody. Nové toalety budou moci využívat lyžaři již tuto sezonu. 


Životní styl

Hobby