Teroristický útok, který změnil Francii. Útok na Charlie Hebdo se stal symbolem nové doby

Heslo Je suis Charlie držel na následující titulce satiristického časopisu uplakaný a smutný Mohamed
 

Nesmyslná smrt, útok na svobodu slova a základní principy západní demokracie. 7. ledna 2015 pařížské ulice zahalil strach, smutek a bezmoc. Sílící nespokojenost muslimských extrémistů o sobě dala poprvé opravdu hrozivě vědět právě v redakci tradičního satirického plátku Charlie Hebdo. To měl být pro Francii však teprve začátek…

Co je pro USA 11. září 2001, je pro Francii 7. leden 2015. Od roku 1961 se totiž v Paříži nestal tak rozsáhlý masakr s tolika mrtvými v důsledku teroristického činu. Cílem dvou radikálních muslimů se stala redakce satiristického časopisu Charlie Hebdo. Výsledkem jejich krutého konání bylo 12 mrtvých a 10 zraněných. Co je vedlo k tak brutálnímu činu a jak se následně proměnila celá Francie a vztah k muslimům po celé Evropě? 

Kritika bez hranic

Francouzský satiristický časopis Charlie Hebdo poprvé vyšel v roce 1970 a následně zanikl v roce 1981. K jeho obnově vydavatelé dospěli v roce 1992. Vždy však ctil základní ideologické poselství. Časopis byl vždy výsostně levicový a terčem kritiky se na jeho stránkách stává náboženství jako celek, ať už katolicismus, judaismus, islamismus, ale také krajní pravice. Formou fejetonů a hlavně kreslených vtipů se vždy snažil tnout do živého. 

O tom, že radikální islamisté byli vždy citliví na zobrazení Mohameda v jakékoliv podobě, je všeobecně známá věc. Když se v dánském deníku objevila jeho podobizna s bombou v turbanu a domnělá karikatura prasečí hlavy, bylo v arabském světě pořádné horko. Snímky se šířily skrze média a zmíněná prasečí hlava byla cílenou provokací extremistů, protože žádná podobná karikatura zobrazující Mohameda původně nevznikla. 

Kauza z roku 2005 naplno ukázala, jaké důsledky může mít na první pohled jednoduchý vtípek. O tom se přesvědčila právě redakce Charlie Hebdo v roce 2015. Od roku 2011, kdy vydali speciální číslo Šaría Hebdo, se totiž spustila virtuální válka. Redakci byl napadnut web a karikaturisté se v reakci na slovní a internetové útoky bránili v ještě vyhrocenější formě. Na stránkách Charlie Hebdo tak pravidelně vznikaly karikatury Mohameda, který je dokonce nahý. Už tak napjatá situace tak směřovala ke svému tragickému vrcholu konfliktu.

Masakr může začít

Redakce a zaměstnanci Charlie Hebdo i kvůli vyostřené minulosti a pravidelným výhrůžkám podléhala přísným bezpečnostním opatřením. Šéfredaktor byl pravidelně doprovázen ochrankou, ale ani to mu nakonec nepomohlo. 

Kolem 11:20 h. dva ozbrojení muži přepadli pracovnici Corinne Rey při návratu do redakce. Pod výhružkou smrti ji donutili zadat bezpečnostní kód u vstupu do redakce. Masakr tak mohl začít. Celkem uvnitř zázemí Charlie Hebdo padlo 50 výstřelů, během nichž zemřelo 12 lidí a 10 bylo vážně zraněno. Během střelby útočnými puškami zněla hesla jako Pomstili jsme proroka Mohameda, ale také Alláh je veliký. 

Za vraždu novinářů a dvou policistů jsou zodpovědní bratři a francouzští občané Said Kouachi a Chérif Kouachi. Mezi mrtvými v redakci Charlie Hebdo byl šéfredaktor, ale také karikaturisté Cabu, Charb, Tignous, Georges Wolinski či Honoré.   

Nejen časopis

V následujících hodinách bylo nebezpečí v Paříži a okolí stále na velmi vysokém stupni, o čemž vypovídají navazující události. Bratři po útoku nasedli do automobilu, které řídil další muž, a na Ponte de Pantin odcizili druhé auto, s kterým mířili na sever Francie. Pátrání po obou bratrech zjednodušil fakt, že napadli benzínovou pumpu severně od Paříže. Speciální jednotky následně prohledávaly vesnici Corcy a v pátek ráno byli útočníci obklíčení a následně zastřelení v tiskárně ležící v Dammartin-en-Goële severně od Paříže.

Na jejich útok navázal osamělý střelec, který patřil do stejné radikální skupiny jako bratři Kouachiové. Den po útoku na Charlie Hebdo zabil Amedy Coulibaly neozbrojenou policistku na jižním předměstí Paříže. Následně provedl ještě jeden krvavý útok v košer obchodě ve Vincennes, což je 20. pařížský obvod. Zde zabil čtyři lidi a další držel jako rukojmí. V té době byl s bratry schovanými ve zmíněné tiskárně v kontaktu. 

Policie nakonec do obchodu vtrhla a zneškodnila ho. Při akci bylo několik lidí zraněno. Čtyři mrtví se snažili původně útočníka odzbrojit. Francouzský policejní komisař Helric Fredou, jenž vyšetřoval okolnosti útoku, spáchal 9. ledna sebevraždu. Celá událost globálně znamenala první přímý extremistický útok v zemi, která už byla dlouhou dobu ve velmi nejisté situaci. Vyostřil se vztah k muslimům, a to následně po celé Evropě. Vrcholem tak byla další tragická událost, která se odehrála v Paříži - tedy několik organizovaných teroristických útoků v Paříži, které se odehrály v listopadu téhož roku, během nichž zemřelo 130 lidí. 

KAM DÁL: Láska přes internet. Seznamování v 21. století bez romantiky a přirozené chemie