Diabetici umírají na nemoci srdce často zbytečně

I přes moderní pokroky v medicíně mají lidé s cukrovkou horší prognózy u kardiovaskulárních onemocnění ve srovnání s nediabetiky
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Cukrovka je často spojená s onemocněním srdce a cév. Lidé s diabetem totiž mají zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění. Dalo by se říci, že až polovina úmrtí diabetiků je spojena s onemocněním srdce. Často zbytečně.

„Kardiovaskulární onemocnění jsou nejčastějším chronickým onemocněním. Celkově jsou totiž kardiovaskulární onemocnění zodpovědná za přibližně 20 % všech předčasných úmrtí před 65. rokem věku v EU a představují přibližně 16 % výdajů na zdravotní péči v EU neboli 200 miliard EUR. Lze jim však do určité míry předcházet a účinnou léčbou jejich negativní dopady eliminovat,“ vysvětluje prof. MUDr. Miroslav Souček.

Zanedbávání preventivních prohlídek

Podle lékaře se odhaduje, že více než jeden ze tří dospělých žije s nediagnostikovaným diabetem a nepodstupuje žádnou léčbu. „Stejně tak 20–40 % srdečních infarktů se vyskytuje u lidí, kterým nebyla dříve kardiovaskulární porucha diagnostikována. Bohužel je nutné říci, že i přes moderní pokroky v medicíně mají lidé s cukrovkou horší prognózy u kardiovaskulárních onemocnění ve srovnání s nediabetiky. Přitom cukrovku i onemocnění srdce lze jednoduše odhalit během preventivních prohlídek, ty ale část populace mnohdy zanedbává. Včasnější identifikace a lepší léčba nemocí srdce a cév, diabetu a obezity jsou klíčovým krokem pro zmírnění rizikových faktorů. Stejně tak pro snížení rizika komplikací, jako jsou srdeční infarkty, a dlouhodobé řešení zátěže onemocněním,“ říká Souček, garant projektu Srdce v hlavě.

Pohyb a zdravá strava jako prevence

Hlavní prevencí kardiovaskulárních onemocnění je podle lékaře samozřejmě zdravý životní styl. „U diabetiků jsou pak velmi důležitá i opatření, která mají dobrý vliv na úbytek tělesné hmotnosti (dostatek pohybu) a hladiny cukru v krvi (zdravá strava). Nutností je také (nejen) u diabetiků eliminovat kouření.“

Recept na dlouhý život ve zdraví a pohodě je na první pohled relativně jednoduchý. Prevence šetří nejen naše a veřejné peníze, ale především naše zdraví. „Všichni chceme strávit co nejdelší možnou dobu s naší rodinou a našimi přáteli ve zdraví, štěstí a pohodě. Otázkou však je: Děláme pro naše zdraví hodně, nebo málo? A můžeme dělat víc? Optimálním životním stylem lze předejít až čtyřem z pěti infarktů myokardu, především u mužů. Protože polovina úmrtí diabetiků je způsobena nemocemi srdce,“ dodává prof. MUDr. Miroslav Souček.

Hýbejte se

Přínosy pohybové aktivity jsou z medicínského hlediska dle odborníka jednoznačně pozitivní nejen pro zdraví srdce a cév, ale i zdraví z pohledu neurologie, endokrinologie nebo stavu pohybového aparátu.

„Krátká pohybová aktivita denně přispívá k tomu, že jsme nejen z dlouhodobé perspektivy zdravější, ale také šťastnější. Jen je někdy obtížné vložit do náročného dne malou chvíli pro pohybovou aktivitu. Nejtěžší je však začít, výsledky se časem dostaví.“

Zdroje: Srdce v hlavě, prof. MUDr. Miroslav Souček, redakce

KAM DÁL: Tmavé kruhy pod očima: Co dělat, když dostatek spánku nepomáhá?