Děti a kontaktní čočky: Rozhodující není věk, ale schopnost o ně pečovat

Kdy je dobré začít uvažovat o kontaktních čočkách?
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Brýle, nebo čočky? Dát dětem na výběr stojí zato hned z několika důvodů. Nejvýraznějším bývá naléhání těch, které brýle nosit nechtějí ať už kvůli sportu, fyzickému vzhledu nebo posmívání spolužáků. V jakých případech se tedy čočky pro děti hodí, od jakého věku je mohou nosit a na co dát pozor?

Proč děti nosí čočky? Obvykle proto, že samy chtějí. Pro některé děti jsou totiž brýle zásadní překážkou při hrách a sportu, neboť omezují periferní vidění a zároveň hrozí rozbití brýlí a poranění střepy. Neméně důležitým důvodem je zapojení do kolektivu. "Zejména děti se silnějšími dioptriemi se stávají terčem posměchu spolužáků a čočky jim tak můžou pomoci získat sebedůvěru," vysvětluje kontaktolog Daniel Szarvas z VašeČočky.cz.

Věk není rozhodující

Dětem do patnácti let může v České republice kontaktní čočky aplikovat pouze oftalmolog nebo optometrista pod přímým dohledem oftalmologa. Nejčastěji se dětem aplikují čočky kolem třináctého roku, předpokládá se ale, že i mladší děti už okolo osmi let jsou schopné čočky samostatně nosit a pečovat o ně.

Spíše než věk je ale rozhodující motivace, vyzrálost dítěte a zejména schopnost a zájem pečovat zodpovědně o čočky a zvládat hygienu spojenou s jejich nošením. V opačném případě hrozí stejně jako u zanedbání péče dospělou osobou eroze rohovky nebo zánět. Podle čeho vyspělost dítěte posuzovat? Například podle schopnosti udržovat pořádek, uklízet po sobě, provádět malé pravidelné úkony jako sklízení nádobí nebo psaní domácích úkolů.

U dětí starších lze použít kontaktní čočky s plánovanou výměnou, ovšem opět je třeba klást důraz na důkladné seznámení s problematikou čištění a režimu nošení.

Čočky a miminka

Mýtus o nevhodnosti kontaktních čoček pro děti vyvrací i fakt, že lékaři dokonce v některých případech využívají čočky k léčbě vrozených vad u miminek. Klasickým příkladem je dětská afakie, tedy chybějící oční čočka. Je to vada vrozená a naštěstí poměrně vzácná.

"Jelikož se dětské oko neustále vyvíjí a roste, není možná náhrada chybějící čočky umělou nitrooční variantou. V těchto případech lze využít kontaktní čočku, která umožní takto postiženému oku správný vývoj ostatních zdravých částí oka," uvádí Szarvas. Vhodným řešením mohou být čočky i v situacích, které by se u dospělého člověka řešily chirurgicky, ovšem u dítěte by zákrok vzhledem k nízkému věku mohl představovat problém.

předškolních a školních dětí se korekce kontaktními čočkami využívá především v případě malých sportovců. U adolescentů se již převážně jedná o kosmetickou záležitost.

Předškoláci a menší školáci

Zatímco u adolescentů bývají důvody pro nošení čoček zejména estetické, v předškolním a mladším školním věku se korekce kontaktními čočkami využívá především u malých sportovců. Dětem většinou nasazují a vyndávají čočky rodiče, kteří by měli být náležitě poučeni kontaktologem, jak s kontaktními čočkami zacházet a jak o ně pečovat.

Tuto zodpovědnost je vhodné postupně na děti přenášet a učit je, aby si samy uměly čočky bezpečně nasadit a vyndat a také je udržovat. "Jelikož menší děti mohou mít s manipulací s kontaktními čočkami přece jen problémy a zároveň jejich disciplinovanost v otázce hygieny a údržby čoček není často taková, jaká by měla být, jsou ideální volbou čočky jednodenní."

Navštivte odborníka

Nošení kontaktních čoček je pochopitelně možné na nějakou dobu vyzkoušet, a pokud by nesplnilo očekávání, může se dítě kdykoli vrátit k brýlím. V každém případě ale nejdříve navštivte s dítětem zkušeného oftalmologa. Ten vyhodnotí, zda jsou čočky pro dítě vhodným řešením, poradí s výběrem správného typu a parametrů, pomůže s aplikací a poskytne veškeré instrukce k následné péči o čočky.