Bolavé klouby trápí občas každého. Může jít o zánět, s nímž nám pomůže běžně dostupné koření

Kurkumin je pro naše tělo velmi prospěšný
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Také vás bolí klouby? Upřímně řečeno - patrně se najde mezi dospělými lidmi jen málo takových, kteří by tuto bolest za svůj život nepoznali. Tomuto problému sice můžeme pomoci nejrůznějšími preparáty a bolest lze odstraňovat i pomocí léků, mnohem lepší je ale bolesti předcházet, ideálně přírodním způsobem…

Jednou z možností, jak můžeme svému tělu pomáhat, je správný a vyvážený jídelníček. Nejde ale jen o poměr a množství bílkovin, tuků, sacharidů nebo vitamínů. Mnoho zdraví prospěšných látek můžeme získat i správným výběrem koření. Například kurkuma, která je dokonce považována za tak zvanou “superpotravinu”, dokáže podle vědců doslova zázraky - právě v souvislosti s bolavými klouby. Ne nadarmo ji také v mnoha zemích označují za koření králů.

Není to jen koření

Bez kurkumy se obejde jen málo receptů indické kuchyně. Nejde ale “jen” o koření, které by dodalo jídlu specifickou chuť. Její složení, konkrétně kurkumin, funguje nejen jako antioxidant, ale také pomáhá v boji proti zánětlivým procesům v těle. A bolest kloubů je právě takovými záněty často vyvolávána - můžeme zmínit například artrózu nebo osteoporózu.

Výzkumy hovoří jasně

Indická kultura i kuchyně o blahodárných účincích kurkumy vědí již mnoho staletí. Dnes se k tomuto názoru přiklánějí také lékaři v rámci pro nás základní tak zvané západní medicíny. „Léčení kloubů kurkumou může být stále vnímáno jako jakási babská rada, ale výzkumy jasně ukazují jeho nesporné příznivé účinky. Protizánětlivé účinky kurkuminu působí proti akutní i chronické bolesti, chrání chrupavku a pomáhají ke zvýšení hybnosti,“ říká MUDr. Jakub Holešovský, lékař z nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově.

Játra, imunita i postava...

Jak již bylo uvedeno, sušený a mletý kořen kurkumy pomáhá v léčbě zánětů, ale to rozhodně není jediné, čeho se od této rostliny můžeme dočkat. Pozitivní je také její vliv na podporu činnosti jater, posiluje imunitu, dokonce pomáhá s hubnutím. Jako antioxidant napomáhá také při zpomalování procesu stárnutí - co víc bychom mohli ještě chtít? Účinky kurkumy na lidský organismus se zabývaly již tisíce vědeckých studií, které původní předpoklady potvrzují.

Celosvětové studie

„Kurkumin získal celosvětovou pozornost pro své mnohonásobné přínosy pro zdraví, které se zdají být působeny především prostřednictvím antioxidačních a protizánětlivých mechanismů. Těchto výhod se nejlépe dosáhne, když je kurkumin kombinován s látkami, jako je piperin, které významně zvyšují jeho biologickou dostupnost. Výzkum naznačuje, že kurkumin může pomoci při léčbě zánětlivých stavů, metabolického syndromu, artritidy, úzkosti a hyperlipidémie. Může také pomoci při zvládání zánětů a bolestí svalů vyvolaných cvičením, čímž se u aktivních lidí zvyšuje regenerace a následná výkonnost,“ uváději například v závěru své studie Douglas S. Kalman a Susan J. Hewlings z Katedry výživy na Michiganské univerzitě.

Rozhodně tedy neuškodí zařadit do svého jídelníčku více prvků východní kuchyně, konkrétně právě kurkuma se již osvědčila jako více než prospěšná. Jediné, na co si musíme dát pozor, je správný výběr koření v obchodě, kde můžeme jeho kvalitě věřit.

KAM DÁL: Radko Gudas: NHL by se neměla dohrávat, kvůli penězům se riskuje zdraví