Jednoduše a rychle. Ani čištění lesklých nerezových ploch nemusí být noční můra, když dáme na dobré rady

Nerezové povrchy jsou krásné, ale čistit je chce jen málokdo
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Nerezové spotřebiče dodají každé kuchyni moderní i vznešený vzhled. Jejich pořízení je snem mnoha rodin, ale často si přitom lidé neuvědomí, jaká jsou úskalí jejich údržby. A tak se může prvotní radost z nákupu při pohledu na nově instalovaný nerezový sporák nebo lednici brzy změnit v noční můru. Existuje ale několik jednoduchých triků, jak o nerez pečovat s minimem námahy…

“Mít tak nerezovou lednici,” říkáme si někdy, když procházíme nabídkové katalogy nebo obchody. Jenže už právě v obchodě si můžeme všimnout, že každý zákazník, který si chce takový spotřebič důkladně prohlédnout, zanechá na nerezovém povrchu otisky prstů. A přesně tak se bude nerez chovat i v naší kuchyni. Je jistě krásný, ale zachovat jej v čistém a lesklém stavu bývá složité. Můžeme sice použít nejrůznější chemické přípravky, ale také bychom neměli zapomínat na šetrnější řešení.

Proti špíně olejem? Proč ne?

Jedna z rad, která jde na první pohled proti všemu, čeho chceme dosáhnout (tedy povrchu bez mastných šmouh), je použití obyčejného oleje. Kapka oleje, kterou jemným hadříkem nebo houbičkou rozetřeme po povrchu takového spotřebiče, nám zajistí mnohem snazší následnou práci. Při mírném zašpinění pak stačí sporák, lednici, myčku nebo jakýkoliv jiný nerezový spotřebič jednoduše jemně otřít a je hotovo.

Pomůže i jedlá soda

Pokud se již stalo, že spotřebič vyžaduje přece jen trochu důkladnější zásah, můžeme na jeho vyčištění s úspěchem použít jedlou sodu a vodu. Právě tato “kaše” je k čištění nerezových ploch téměř ideální. Opět použijeme jemný hadřík nebo houbu a ušpiněné místo směsí potřeme. Soda začne působit prakticky okamžitě a nejen skvrny, ale i případné zaschlé nečistoty půjdou dolů bez odporu.

Starý dobrý ocet

Mnohé hospodyně nedají při úklidu dopustit na ocet. Nejenže je vynikajícím pohlcovačem pachů (jakmile sám vyčpí), ale dokážeme s jeho pomocí odstranit i značné množství skvrn. Do této skupiny patří také otisky prstů a další nevzhledné nečistoty na nerezu. Stačí přetřít kapkou octa a vyleštit hadříkem nebo papírovou utěrkou.

Nikdy - ale opravdu nikdy!

Co musíme bezpodmínečně vynechat při čištění nerezových povrchů, které chceme co nejdéle uchovat jako nové? Rozhodně se nesmíme snažit si jejich údržbu usnadnit nebo zrychlit jakýmkoliv drsným předmětem, jako je drátěnka nebo i obyčejná sůl, kterou v jiných případech k čištění s úspěchem a bez problémů použijeme. Jakékoliv škrábnutí je (zvláště na leštěném) nerezu ihned a ve většině případů také navždy vidět. Škodu mohou nadělat i obyčejné houbičky na mytí nádobí, které mají většinou tmavě zelenou zdánlivě neškodnou, přesto však drsnější stranu.

Chemii jen opatrně

Pokud už bychom se rozhodli k využití chemikálií, zakoupených v drogerii, rozhodně vybíráme a používáme jen takové, které jsou k tomuto účelu přímo určené. Pokud bychom si na pomoc vzali například přípravek na bázi chlóru, můžeme se s krásným vzhledem našich vytoužených spotřebičů rozloučit.

KAM DÁL: Artritida, artróza či osteoporóza: O onemocnění kostí a kloubů často ani nevíme