Jablečný ocet: Pomůže s hubnutím, ale i s kožními problémy

Jablečný ocet nikdy nepijte nezředěný
  |   zajímavost

Jablečný ocet, ačkoliv je levnou ingrediencí, má celou řadu nejrůznějších zdravotních benefitů. Jablečný ocet totiž obsahuje obrovské množství tělu prospěšných látek, je ale potřeba dávat si pozor na to, abyste ho užívali správně.

Jablečný ocet se v medicíně využívá již po staletí. Dokonce i naši předci totiž věděli, že obsahuje látky, které nám mohou pomoci s léčbou nejrůznějších zdravotních problémů.

V tomto druhu octa můžeme najít důležité vitamíny, minerály, antioxidanty, aminokyseliny, ale i prospěšné bakterie.

Zabiják škodlivých bakterií

Pravidelná konzumace jablečného octa může našemu tělu pomoci s likvidací nejrůznějších patogenů, má totiž antibakteriální a protiplísňové účinky, jak dokazují studie.

Naši předci používali tento druh octa mimo jiné i k léčbě ušních infekcí, plísní a bradavic.

Snížení vysoké hladiny cukru v krvi

Jablečný ocet pomáhá také osobám trpícím cukrovkou se snížením hladiny glukózy v krvi, jak dokazují výzkumy.

Využít ho k tomuto účelu mohou i lidé, kteří tímto onemocněním netrpí. Hladinu cukru v krvi by měl snažit udržovat v normálu každý z nás, přílišné množství cukru v krevním oběhu totiž může vést ke vzniku nejrůznějších chronických onemocnění.

Hubnutí

Pravidelná konzumace jablečného octa mimo jiné také podporuje hubnutí. Podle studií totiž navozuje pocit plnosti a ve většině případů tak vede ke snížení počtu přijatých kalorií, a tím pádem i ke ztrátě hmotnosti.

Pozitivní účinky na pleť

Pokud trpíte nepříjemnými kožními chorobami, mezi které patří mimo jiné i ekzém nebo suchá kůže, nemusíte utrácet stovky korun za drahé masti, pomůže vám totiž právě obyčejný jablečný ocet. Výsledky studií ukazují na to, že aplikace zředěného jablečného octa na problematická místa může zlepšit ochrannou bariéru naší pokožky.

Jak jablečný ocet užívat a v jakém množství

Ideální je tento druh octa zakomponovat do pokrmů, které si běžně připravujete. Skvěle se hodí například do salátů.

Pokud se vám ale nechce přidávat do jídla, můžete si ho vypít i samostatně. Vždy ale jablečný ocet před konzumací zřeďte s vodou, v opačném případě by vám mohl poškodit zubní sklovinu. Ideální je denně vypít 1-2 lžíce jablečného octa zředěné ve sklenici vody.

Zdroj: Healthline, National Library of Medicine

KAM DÁL: Zdravé plíce: Tato jídla vám pomohou skoncovat s dýchacími problémy.