Kombinace nákazy koronavirem a pneumokokem je pro pacienty riziková. Doktorka Čierná Peterová radí, co s tím

Očkování je vhodnou obranou proti nemocem, za které mohou pneukomoky, říká MUDr. Čierná Peterová
 

Svět řeší koronavirus, ale jistě si uvědomujeme, že s jeho příchodem nezmizely ostatní nemoci, které nás tolik neděsí, protože jsme již zvyklí s nimi žít. To ale neznamená, že mnoho z nás, zvláště pak citlivější skupiny, neohrožují na životě. Jde například o zápal plic…

Zápal plic nebo meningitida jsou podle lékařů jedny z mnoha závažných nemocí, které způsobuje bakterie pneumokoka. Zápal plic dokonce podle statistik dokonce zapříčiní třikrát více úmrtí než dopravní nehody.

Nebezpečný zápal plic

„Mezi nejnebezpečnější nemoci způsobené pneumokoky se řadí těžká invazivní pneumonie neboli zápal plic a u mladších lidí pak zánět mozkových blan. V ordinaci se často setkávám s pacienty, kterým pneumokoková infekce komplikuje stávající nemoci, jako jsou astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc,“ říká primářka MUDr. Ivana Čierná Peterová, místopředsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a předsedkyně Sekce ambulantních pneumologů. Ta také doplnila, že se u mnoha pacientů ani po přeléčení jejich zdravotní stav nevrátí zcela do původního stavu.

Co dělat proti nakažení?

„Pneumokoky se běžně vyskytují na sliznici horních cest dýchacích u 5 - 10 % zdravých dospělých a 20 - 40 % dětí. Nakazit se pneumokokem je snadné, neboť se šíří kapénkami, například při mluvení, kašlání a kýchání. Největší riziko představuje pneumokoková infekce pro malé děti mladší pěti let a také pro seniory. Zvýšené riziko mají i dospělí nad 50 let, zejména ti s chronickým onemocněním. Nejúčinnější prevencí onemocnění je očkování,“ zdůraznila MUDr. Ivana Čierná Peterová s tím, že některé skupiny pacientů mají očkování zdarma. Jde samozřejmě o rizikové skupiny, jako jsou senioři, kojenci a někteří chronicky nemocní.

Pozor na cigarety!

Nákaza pneumokokem může podle lékařů více uškodit také lidem, kteří se potýkají s problémy se srdcem nebo s plícemi, ale samozřejmě také kuřákům. Právě kouření je jedním z faktorů, který je z tohoto pohledu nejsnáze odbouratelný, i když jde o závislost, s níž se mnozí loučí jen velmi neochotně a složitě.

Počet zájemců o očkování stoupá

V tomto roce je podle MUDr. Čierné Peterové více lidí, kteří se proti pneumokokům nechali očkovat. Jde podle jejího názoru o zvýšené obavy vzhledem k pandemii koronaviru, která sama o sobě přináší nejistotu, a pacienti se tak snaží chránit alespoň před nemocemi, na které již lékaři mají k dispozici účinné a léty prověřené vakcíny. Je to podle jejího mínění správné uvažování, protože právě kombinace případné nemoci, vyvolané pneumokokem a virovým covidem-19, může vést k velmi vážnému stavu pacientů.

Komplikace při covidu

Stejně jako doktorka Čierná Peterová se vyjádřil i praktický lékař MUDr. Igor Karen, který připomněl, že řada pacientů, zejména starších 50 let, ale i mladších s diagnózou diabetu, ischemické choroby srdeční, chronickým onemocněním plic, jako je například astma, nebo s onemocněním ledvin, může mít při nákaze koronavirem komplikace.

„Pokud se k původním nemocem a koronaviru přidá i zápal plic, může být pacient ohrožen na životě,“ uvedl s tím, že prevence, spočívající v očkování proti pneumokokové nákaze, má oproti jiným velkou výhodu v tom, že jde jen o jednu dávku, která u dospělých lidí působí po zbytek života a není nutné ji každoročně nebo v jiných intervalech obnovovat.

KAM DÁL: Kostnický koncil řešil kromě Jana Husa i další problémy. Českého kazatele ale oficiálně k smrti neodsoudil.