O inteligenci musíme pečovat: Bystrou mysl na celý život zajistí překvapivá a jednoduchá činnost

O zdraví - a to i o to duševní - musíme pečovat celý život. Není to tak složité, ale musíme být důslední
  |   zajímavost

Staré známé přísloví praví, že všechno souvisí se vším. A tak nás sice může na první pohled překvapit, že schopnost mozku fungovat správně i ve vyšším věku závisí do značné míry na pečlivosti, s jakou se věnujeme čištění zubů a celkovému dodržování ústní hygieny. Možná to zdánlivě nemůže souviset, ale zdání v tomto případě klame. Vědci už také dobře vědí, proč. 

Ať se snažíme sebevíc, naše ústa jsou zkrátka domovem stovek druhů bakterií. Bez některých bychom se jen těžko obešli, ale další lidskému organismu vytrvale a odhodlaně škodí. Jsou mezi nimi i ty, které - jakmile dostanou prostor - způsobují záněty dásní. A právě toto onemocnění může být podle studie jedním ze spouštěčů procesu, který v důsledku vede ke ztrátě schopnosti postarat se sám o sebe, tedy k rozvoji Alzheimerovy choroby. Výzkum vedla doktorka May Beydoun a byl podporován prostřednictvím NIA Intramural Research Programme.

Z úst do mozku a ještě dál

Tým odborníků zkoumal podle dat, sbíraných bezmála třicet let, jak působí přítomnost bakterií, způsobujících paradontózu, na možný rozvoj Alzheimerovy choroby. Jejich závěry jsou jednoznačné a přesvědčivé. Tyto bakterie (zvláště Porphyromonas gingivalis) jsou schopny s krví doputovat až do mozku. Imunitní systém člověka na jejich přítomnost reaguje ve snaze je zlikvidovat, zároveň ale produkuje tak zvaný beta-amyloidní protein, který lékaři nacházejí u pacientů s uvedeným druhem demence jako jeden z faktorů, které podporují její rozvoj. 

Je důležité začít u dítěte

Co je tedy víc než důležité? Samozřejmě jde o přísné dodržování všech pravidel ústní hygieny, a to již od dětství. Pokud tyto návyky nezískáme jako malí, mnozí si je v dospělosti již osvojí jen těžko. Proto je to právě na rodičích, kteří dětem vštěpují základy běžných denních rituálů, aby právě na čištění zubů, správnou techniku i další kroky péče o zuby u svých potomků dbali už skutečně odmalička. Jakékoliv změny v ústech, hlavně pak právě rozvoj paradontózy nebo jakékoli jiné choroby, která může mít za následek například vypadávání zubů, jejich bolest, a tím i zhoršenou kvalitu rozmělňování potravy, je třeba co nejdříve řešit se zubařem. 

Výsledky stojí za to, i když si na ně počkáme

Výsledky se samozřejmě projeví jak poměrně brzy, protože pro děti nebude návštěva zubaře noční můrou, ale jen běžným posezením v křesle, kde nic nebolí a nikdo nemusí nic vrtat, tak ale i mnohem a mnohem později, pravděpodobně v době, kdy se o tom již jejich rodiče nedozví. Ale kdo by nechtěl svému dítěti nebo i sobě samému připravit všechny důležité podmínky nejen pro příjemně prožitou aktivní životní etapu, ale také pro klidné a aktivní stáří? Vždyť vysoký věk nemusí být spojený s nemohoucností, pokud si lidé dokáží zachovat čistou mysl, posune se jejich nutnost vyhledávat pomoc druhých i o mnoho let. A to už stojí za několik minut denně, které strávíme se zubním kartáčkem v ústech. 

Zdroj: National Institut on Aging, researchgate

KAM DÁL: Zemanovy úlety: Pustil na svobodu opilce, zlodějku i vraha. Abolice pro Baláka z něj udělala šaška

Klíčová slova: