Obvazy z nanovlákna brání průchodu virům a umí se samy čistit: Žádná hudba budoucnosti a na koronavirus platí také

Před viry a bakteriemi nás ochrání membrána z nanovláken. Viry jí neprojdou, dech ano
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Obvazy s membránou z nanovláken nepropouští bakterie ani viry, což je v době COVID-19 víc než aktuální. Právě takový obvaz vyvíjejí vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. České nanotechnologie mají budoucnost, o tom není sporu. Víte, jak nanomembrána funguje?

Nanovlákenné obvazy fungují přitom velmi jednoduše – jejich membrána má otvory tak malé, že se do nich bakterie ani viry „nevejdou“ a tedy nemohou projít, ale zároveň tak velké, že díky nim může kůže pod obvazem dýchat. Zároveň tyto obvazy kromě nanovlákenné membrány obsahují samostatné nanočástice, které takovéto mikroorganismy dokáží ničit, a proto bakterie a viry nejen neprojdou, ale ani se na obvazu nemnoží.

Nanočástice v tomto případě fungují tak, že se dostanou dovnitř parazita a utlumí jeho metabolické procesy, čímž ho zlikvidují. Takto fungují i na lidské buňky, ale ty jsou odolnější a takovéto napadení přežijí.

Čím je nový typ obvazů tak speciální?

Jak již název výzkumné skupiny LAM-X (Light Activated Materials) napovídá, zabývá se studiem materiálů, které jsou poháněné pouhým světlem. Jedná se o takzvané fotoaktivní materiály. V případě obvazů se po posvícení obyčejným slunečním svitem začnou samy čistit, to znamená, že kromě toho, že škodlivé mikroorganismy nepropouští, zničí je, tak se i nakonec samy vyčistí a mohou takto pořád fungovat v téměř nekonečném kruhu.

Co bude dál?
Ve spolupráci Charles University Innovations Prague (CUIP) a biotechnologického inkubátoru Ústav organické chemie a biochemie AV ČR i&i Prague vzniká nový spin-off nazvaný právě LAM-X. Toto odštěpení má podpořit komercializaci projektu, aby se co nejdříve dostal ke skutečným pacientům.

Další výhodou těchto obvazů je to, že se napouštějí látkami, které podporují hojení. Tyto látky se z obvazu průběžně uvolňují a vstřebávají do kůže, čímž urychlují hojení.

Jak je to s koronavirem?

Technologie je úspěšně otestovaná na léčbě bércových vředů. Další uplatnění najde při velkém množství kožních problémů, u kterých hrozí infekce. Kromě nich se budou dát použít na všechny možné otevřené rány. A jak je to tedy s pomocí při současné pandemii COVID-19? Samotné obvazy čeká ještě dlouhá cesta, ale v boji posledních dnů se technologie na stejném principu už hojně využívají. 

Nanovlákenné membrány se používají do respirátorů, které přebírají jejich vlastnosti a nepropouštějí bakterie ani viry. Takovéto respirátory jsou poté často dokonce účinnější než současné respirátory nejvyšší třídy FFP3. Česká republika je průkopníkem v nanotechnologiích, a proto u nás existuje už několik firem specializujících se na výrobu nanomembrán a v současné době hlavně na respirátory.

Obvazy vs. antibiotika

Vědci se v poslední době snaží najít alternativu ke klasickým antibiotikům. Proč? Jednoduše proto, že bakterie průběžně mutují a získávají odolnost proti různým typům antibiotik, proto vědci musí vyvíjet stále nové. Bakterie jsou prostě vždy o krok napřed, ať je medicína jakkoli vyspělá.

V té chvíli však mohou ke slovu přijít právě již zmíněné obvazy. Nanočástice totiž mají tu zásadní výhodu, že si na ně díky jejich mechanismu bakterie nemohou vytvořit imunitu, a proto budou fungovat vždy a bakterie už nebudou mít náskok. Další velkou výhodou je to, že na rozdíl od antibiotik dokáží zničit i viry.

KAM DÁL: Jiří Kůs: Češi jsou v celosvětovém měřítku hvězdy v používání nanovlákna.