Bezdrátové nabíjení na dálku: Dnes radiové vlny a čipy, jaká je ale budoucnost?

Budoucnost je otevřená, dočkat se můžeme velkých věcí
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Dobíjení mobilních telefonů jejich odložením na speciální podložku nebo do dobíjecího stojánku je velmi komfortní především proto, že nemusíme neustále manipulovat s kabelem nabíječky. Jak moc je to ale vzdálená hudba budoucnosti a do jaké míry se to blíží realitě?

Bezdrátové dobíjení baterií, založené na principu elektromagnetické indukce mezi dvěma cívkami, není nijak novou technologií. Již dlouhou dobu se používá například u elektrických zubních kartáčků, které se automaticky dobíjejí po odložení do stojánku. Větší význam ale získalo až s dostupností této technologie v moderních smartphonech

Jak to vypadá dnes?

Pro bezdrátové dobíjení je dnes nejčastěji využíván standard Qi, který vyžaduje použití nabíjecí podložky a indukční cívky zabudované v zadním krytu smartphonu. "Systém Qi umožňuje bezdrátový přenos elektrické energie nejvýše na vzdálenost kolem čtyř centimetrů, ale při dobíjení baterií smartphonů je třeba počítat se sníženou účinností oproti klasickým nabíječkám. Dobití baterie smartphonu do plné kapacity tedy trvá o něco déle," vysvětluje Radim Tlapák z jednoho z největších internetových obchodů, který nabízí široký sortiment baterií do mobilních přístrojů.

Běžná životnost Li-Ion baterie je kolem 500 dobíjecích cyklů, takže časté odkládání smartphonu na dobíjecí podložku může vést k rychlejšímu opotřebení baterie a nutnosti její výměny.

Z nabídky na současném trhu podporují bezdrátové nabíjení především špičkové modely smartphonů od jihokorejských výrobců Samsung a LG. Některé modely smartphonů lze o funkci bezdrátového dobíjení rozšířit s pomocí speciálních dobíjecích cívek vkládaných pod zadní kryt přístroje. Současně je ale k dispozici celá řada různých bezdrátových nabíječek s podporou standardu Qi, například včetně zařízení určených k montáži přímo do pracovního stolu, která najdeme třeba i v sortimentu švédského výrobce nábytku.

"Hlavním problémem bezdrátového dobíjení ve vztahu k bateriím mobilních telefonů je značný nárůst počtu nabíjecích cyklů, pokud smartphone při běžném používání opakovaně pokládáme na dobíjecí podložku," upřesňuje Tlapák. 

Budoucnost bezdrátového dobíjení

Technologie bezdrátového dobíjení se v současné době vyvíjí především dvěma směry. Tím prvním je využití elektromagnetické indukce k dobíjení elektromobilů a hybridních vozů – buďto při stání na parkovacím místě, nebo i během jízdy po silnici. V prvním případě, podobně jako u smartphonů, nahrazuje bezdrátové dobíjení manipulaci s kabelem z elektrické zásuvky, ve druhém pak bezdrátová technologie prodlužuje dojezd elektromobilů.

Dalším zásadním směrem vývoje bezdrátového dobíjení malých elektrických spotřebičů je možnost bezdrátového přenosu elektrické energie na vzdálenost delší než několik centimetrů. "Na letošním veletrhu CES představila firma Energous funkční řešení bezdrátového dobíjení na vzdálenost několika desítek centimetrů a prezentovala plán zvýšení dosahu až na pět metrů," dodává Radim Tlapák. 

Při přenosu elektrické energie na velkou vzdálenost již nelze využít princip elektromagnetické indukce, proto zmíněná firma sází na radiové vlny a speciální dobíjecí čipy, kterými budou koncová zařízení osazena. Pokud se tento způsob dobíjení baterií na dálku prosadí, můžeme se v budoucnu těšit nejen na bezdrátově dobíjené smartphony a tablety, ale třeba také sluchátka, klávesnice, myši a další každodenně používaná drobná elektronická zařízení.

Zatím se ovšem výzkum a vývoj v této oblasti bude muset vypořádat s problémy účinnosti bezdrátového dobíjení a rovněž i vlivem bezdrátového přenosu elektrické energie na samotné uživatele takto dobíjených přístrojů.

Bezdrátové dobíjení pro iPhone 8

V souvislosti s bezdrátovým dobíjením baterií na vzdálenost několika desítek centimetrů se často hovoří o spolupráci mezi společnostmi Apple a Energous. Firmy daly hlavy dohromady a výsledkem je možnost bezdrátového nabíjení nového iPhone X. Použití systému firmy Energous je obrovským technologickým skokem. Ovšem v novém modelu je, alespoň podle některých reakcí, podobných novinek a vychytávek žalostně málo.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru