Kam se hrabe české vyšlehání: Toto jsou nejbláznivější velikonoční tradice z celého světa

S vajíčky se dají dělat úžasné věci, v Německu by mohli vyprávět
Zobrazit fotogalerii (6)
30.03.2018 - 09:00  

Každá země slaví velikonoční svátky jinak. Nad některými zvyky budete vrtět hlavou, jiné jsou úsměvné. Nechali byste se dobrovolně ukřižovat? To raději české vyšlehání. Ať už dodržujete zvyky, nebo ne, podle kalendáře na nás již dýchá jaro, tak proč si ho nezpříjemnit i několika velikonočními tipy.

Velikonoce, které připomínají zmrtvýchvstání ukřižovaného Ježíše Krista, nemají v moderní době takovou oblibu jako Vánoce, a to i přesto, že patří k nejdůležitějším náboženským svátkům v roce. Pro víceméně ateistické Česko tyto svátky spíše symbolizují příchod jara, období plodnosti a pučící přírody.

Sváteční období spojujeme s tradičními zvyky, jakými jsou malování vajíček, pečení beránka nebo mazance. Ráno na Velikonoční pondělí chodí muži a chlapci od domu k domu hodovat. Při recitaci básní šlehají ženy a dívky pomlázkou, která symbolizuje plodnost. Ti menší si vykoledují barevná vajíčka a sladkosti. Pro ty starší je pak připravena i sklenka alkoholu. Jak to ale mají o Velikonocích ve světě?

Nutno podotknout, že některé státy kroutí hlavou i nad našimi zvyky. Šlehání berou jako gesto násilí na ženách a odsuzují ho. Proto by se hlavně muži měli řídit heslem, že nic se nemá přehánět, a šlehat pouze symbolicky. Nebo ne?

Nechají se přibít na kříž

Asi nejabsurdnějším zvykem, který běžně praktikují na Filipínách, je přibití na kříž po vzoru Ježíše Krista. Tento počin slouží jako pokání a odpuštění pro ty, kteří zhřešili. Lidé si nechávají zatloukat hřebíky do dlaní a snášejí bičování řemeny. Vzhledem k tomu, že tato tradice má hluboké kořeny, asi to funguje. Doma to ale nezkoušejte!

Vejce létá přes střechu 

V Německu mají o dost úsměvnější zvyk. Majitel domu se pokouší vejcem přehodit střechu, zatímco jiný člen rodiny z druhé strany chytá. Pokud se mu to povede, má vyhráno. Dům bude ušetřen od hromů a blesků.

Koupání ve fialkách

Co ale můžete vyzkoušet, je chorvatský zvyk, tzv. tuckanje. Tento zvyk nebo spíše hra spočívá v tom, že si ťukáte vajíčky tak dlouho, dokud jedno z nich nepraskne. Ten, komu zůstane skořápka celá nebo nejméně poškozená, vyhrává. Pro romantické duše pak doporučujeme vyzkoušet zvyk, kdy se dívky koupají ve fialkách.

Postříkání parfémy

O maďarských Velikonocích musí nejednu ženu bolet hlava. Nejdříve jsou ženy a dívky polity vodou, aby byly plodné, pak na ně muži ještě stříkají voňavky a parfémy. Raději nedomýšlet, co se děje, když má někdo třeba alergii. Z toho kouká spíš pořádná polízanice než zábava. Na druhou stranu, když je to baví...

Vajíčka nosí zajíček

V Anglii byste kraslice hledali jen stěží. Na každém kroku jsou však k dostání čokoládová vajíčka. Zatímco v Čechách dává vajíčka slepička, v Anglii zajíc! Malé děti věří, že vajíčka nosí ušatec a schovává je různě po domě a zahradě. Tento zvyk se pomalu zabydluje i u nás. Kterému dítěti by se nelíbilo hledat další schované sladkosti?

Velikonoce a vejce: Jak poznat čerstvá a proč je nekupovat v supermarketu? Čtěte.