Život v satelitním městečku. Nuda, hypotéka a vysoká rozvodovost. Někteří si však takový život chválí

Satelit není ani vesnice, ani malé město. V sousedství stojí domy, které jsou jako stránky v katalogu staveb na klíč. Kde bylo dříve pole, tak jsou dnes bezmyšlenkovitě rozmístěné domy. Satelitní městečka jsou terčem velké kritiky, ale někteří si takový život chválí.

23.11.2018 - 15:00  
Satelitní městečka okupují Prahu
Zobrazit fotogalerii (3)

Úplně nejrozsáhlejší satelitní městečka vyrostla a stále rostou v dostupné vzdálenosti Prahy. Největší počet obyvatel těchto domků tedy najdeme ve Středočeském kraji. Lidé jsou za svůj sen o vlastním domě schopní obětovat mnoho, ale ty pravé negativní dojmy získají, až když je vše hotovo. Život v satelitu má totiž několik svých specifik. 

Bez auta ani ránu

Nejčastější výtkou odborníků je, že jsou satelitní městečka nepodařenou ukázkou současné architektury a z hlediska přirozené infrastruktury se jedná o zlatou klec. Kromě toho, že vzhled domů je vlastně jednou a tou samou variací na stejně nepovedenou písničku, tak velkým nedostatkem je obslužnost základních potřeb. 

Chybí zde většinou obchod, školky, školy, restaurace a sportoviště. Život, který se může pro mnohé stát brzy velmi nudným a více než pohodlí to způsobuje starosti. Vzhledem k závislosti na dojíždění je skoro nemyslitelné, aby v satelitním městečku žila rodina bez automobilu. Tento fakt ovlivňuje další velmi negativní skutečnost, kterou si majitelé nových nemovitostí často neuvědomují. 

Lidé většinou dojíždějí za prací do města, a tak jsou lapeni v dopravních kolonách, protože všichni vyjíždějí ve stejný čas. Alternativa v podobě hromadné dopravy se nabízí pouze v podobě autobusů. Ty však mají často velmi dlouhé časové intervaly a vlakovou dopravu uprostřed pole nehledejte. 

Život je nuda 

Králíkárny naležato se s nadsázkou označují satelitní městečka. Domy poskládané vedle sebe nejenom že nudně vypadají, ale i ta vysněná zahrada nezažene nudu jako život na vesnici nebo ve městě. Klasický nešvar satelitů tkví právě v opuštěných domech a prázdných ulicích, kde se vůbec nic neděje. 

O to horší, když si rodina na podobný život vzala nemalou hypotéku. Realitní kanceláře tak ve svém portfoliu často nabízejí prázdné domy právě z těchto lokalit, protože se sen o šťastném životě velmi brzy rozplyne. Vyplývá to nejčastěji z faktu, že muž je většinu času svázán s pracovními povinnostmi, aby bylo možné splácet hypotéku, a žena, která je buď na mateřské nebo pracuje z domova, jen těžko snese prostředí “domácího vězení.” 

Větší rozvodovost

Je jasné, že za vše zlé nemohou satelitní městečka, ale zvýšený počet rozvodovosti u párů, které si rozhodly splnit svůj sen o domečku, je nepřehlédnutelný. Počet domů v nabídce realitních kanceláří podobný efekt naznačuje. 

Najde se však nemalý počet obyvatel, kterým podobný styl života v anonymitě a izolovanosti vyhovuje a dokážou v i satelitních městečkách žít spokojeně. Z principu se však jedná o nepraktický způsob zástavby, který nerespektuje logický vývoj vesnic a přírody. 

Nová zástavba se často objevuje na okraji staré vesnice, kde fungují tradiční vazby. Češi umí být výborní přátelé, ale také závistiví sousedé. Často se tak stává, že nevraživost mezi starou a novou zástavbou vyústí v jen těžko řešitelný problém. 

Pro ty, kteří se do podobného dobrodružství hodlají pustit, je nutné brát na zřetel, aby zvážili všechna pro a proti, protože život v satelitním městečku nemusí být pouze idylický jako v představách.