Slavná Imola: Na okruhu, kde se před 25 lety zabil Senna, se znovu proháněly formule

V Imole to byla úžasná podívaná. Mrkněte se do fotogalerie, jak to na legendárním okruhu vypadalo
Zobrazit fotogalerii (25)
 

Je málo okruhů, které ve světě motorismu budí takové emoce jako Imola. S nadsázkou se dá říci, že se nad ním vznáší duch všech jezdců, kteří zde přišli o život. A že jich nebylo málo! 1. května uplyne 25 let, co se zde zabil asi ten nejslavnější z nich - Brazilec Ayrton Senna.

Strašlivá Villeneuveho nehoda roku 1980, skandální závod FISA a „ukradené Pironiho vítěztsví“ roku 1982, Patreseho potupa a Tambayovo let k nesmrtelnosti o rok později, Piquetovo a Bergerovo „seznámení se zdí zatáčky Tamburello v letech 1987 a 1989, no a samozřejmě tragický víkend sezony 1994, kdy tam zemřeli Ratzenberger se Sennou – to vše člověka napadne v souvislosti s okruhem Imola.

Časy klasické Velké ceny San Marina na okruhu Enzo é Dino Ferrari di Imola patří sice (ve prospěch pochybných "eventů" v Asii a Arábii) nenávratně minulosti. Díky neutuchající snaze Piercala Minardiho ale na okruhu u Bologně i letos řvaly motory "opravdových" Formulí 1. Již počtvrté tam pořádali povedený podnik "Minardi Day", při kterém si bývalí členové, technici a piloti maličkého týmu z Feanzy znovu připoměli svou účast v mistrovství světa.

Jedna hvězda vedle druhé

1. května tomu bude 25 let, co právě v Imole zahynul brazilský šampion Ayrton Senna. Proto se na okruh Enzo e Dino Ferrari přijel podívat i klub bývalých pilotů Formule 1. Po paddocku se proto procházeli dinosauři sportu jako Hans Herrmann, Richard Attwood, Teddy Pilette, Jo Vonlanthen, Patrick Tambay nebo David Piper.

Letos se v kokpitech Minardiho vozů (a dalších zajímavých monopostů) a mimo ně v Imole objevila esa jako Pierluigi Martini, Riccardo Patrese, Alessandro Nannini, Alex Caffi, Bruno Giacomelli, Fabrizio Barbazza, Gianni Lavaggi, Carlo Facetti, Mauro Forghieri, Antonio Tomaini a řada dalších. A co výsledky? Ty nejsou v tomto případě vůbec důležité. Jde o atmosféru, setkání. Podívejte se do fotogalerie, jak to v Imole letos vypadalo.

- Roman Klemm - 


Hobby