Alergik na dětském táboře: Lepší než úlevy a posměch okolí je dítě vyléčit. Dnes už to umíme, říká alergoložka

Aplikaci H-Book Plus do mobilu je pro alergika k nezaplacení, organizuje léčbu nebo sleduje reakce
Foto: Pixabay
Aplikaci H-Book Plus do mobilu je pro alergika k nezaplacení, organizuje léčbu nebo sleduje reakce

Děti, léto, tábory. Není to jen zábava, ale také problémy. Mezi ty patří i alergie. Zejména u dětí počet alergiků strmě stoupá. Neléčená forma může vést až k astmatu. I přesto, že tábory přímo vybízejí k venkovním aktivitám, ne každý si je plně užije. Přitom se tato nemoc dá už jednoduše léčit a alergik nemusí stát stranou od kolektivu.

reklama

Kvetoucí stromy, vonící tráva, poletující pyl či neviditelní roztoči v táborových chatičkách. To vše umí pořádně potrápit nejednoho alergika. Alergie podstatně zhoršuje dýchání, kvůli čemuž samozřejmě klesá i fyzická výkonnost.

Výjimkou není ani ucpaný nos, uslzené oči či časté kýchání. Každý pobyt venku a v pohybu tedy může pro malého alergika představovat opravdovou výzvu a zároveň fyzickou i psychickou nálož. Je těžké prožívat radost z pohybu, když obtěžující symptomy berou dech i motivaci. Okolí, zejména to dětské, pak může být k alergikovi neprávem až příliš netolerantní.

Omluvenka z "tělocviku"? Raději své dítě vylečte

I přesto, že se letní tábory musely kvůli neobvyklé situaci spojené s koronavirem potýkat s řadou omezení, děti se už těší a organizátoři vymýšlí nejrůznější táborové hry. Ideálně pod širým nebem. A co radí odborníci alergikům? Včasnou diagnostikou a vhodnou léčbou alergie už v dětském věku umíme snížit či dokonce vyléčit alergii a s tím spojené riziko astmatu. Dítěti léčbou zlepšíme kvalitu života v dospělosti,“ říká alergoložka MUDr. Iva Pončáková z Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce v Praze.

Doplňuje, že projevy alergie jsou nebezpečné i u neléčených dospělých, například oči plné slz či kýchání při řízení vozidla můžou vést až k fatálním následkům. „Jedinou léčbou alergie je alergenová imunoterapie, antihistaminika symptomy pouze potlačují,“ říká rozhodně Pončáková.

Při této léčbě je alergikovi v nízkých dávkách podávaný alergen, na který je alergický. Cílem je naučit imunitní systém organismu daný alergen tolerovat a nereagovat přehnanou reakcí. „V podstatě jde o malou, rychlorozpustnou tabletku, kterou ale musíte používat dlouhodobě,“ vysvětluje alergoložka. Vždy je ale žádoucí, aby se dětský či dospělý pacient svěřil do rukou odborníků, v tomto případě alergologů.

3 rady pro rodiče alergiků

  • Pokud se na daném táboře nocuje v chatkách a spacácích, kupte dítěti protiroztočovou spací vložku do spacáku, která je navíc opatřena i návlekem/povlakem na polštář. Alergie na roztoče je někdy nazývána i alergií na prach, jehož jsou součástí.
  • Ať otevřou okna, dveře a pustí dovnitř slunce. Roztočům se daří ve vlhku a temnu. Větráním tedy nic nezkazí. Jde ale spíše o režimové opatření.
  • Samozřejmě nezapomeňte dítě vybavit antihistaminikem, popř. protialergickými kapkami do očí a sprejem do nosu, které potlačí akutní příznaky alergie. Ideální je však léčba.

KAM DÁL: Oční lékařka Mikšovská: Oči si musíte v létě chránit, dokonce i ve vodě. Rizika jsou velká i u dětí.

reklama
#zdraví #rodina #děti #alergie #astma #letní tábor

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.