Experti radí, jak se vypořádat se stresem a depresí v zimě. Pomohou i doplňky stravy

Špatnou náladu může na podzim způsobovat mimo jiné i nedostatek vitamínu D
  |   zajímavost

Na většinu z nás v tomto ročním období z ničeho nic padne melancholie. Probouzíme se do šeda a o slunečních paprscích si můžeme nechat zdát. Nepřidávají tomu ani mrazy a sychravé počasí. Není ale všem dnům konec. Existují jednoduché způsoby, jak si i v tomto období jednoduše zlepšit náladu.

Následující tipy vám zaručeně zlepší den.

Vitamín D

Naše tělo získává vitamín D z UVB slunečních paprsků a v zimních měsících se tak může lehce stát, že máme vitamínu D nedostatek.

Mnohé studie dokonce spojily jeho nízkou hladinu v krvi s depresí. Je tedy možné, že nemáte náladu pod psa z dramatického ochlazení, ale zkrátka vám jen chybí vitamín D.

Zacvičte si

To, že není zrovna ideální počasí, neznamená, že byste se měli vzdát venkovních druhů cvičení. Existuje ale spousta běžeckého vybavení a dalších speciálních sportovních potřeb, které vám lehce umožní vyrazit si zaběhat do přírody nebo se vydat na túru i v zimě. Stačí se zkrátka jen tepleji obléknout a téměř nepoznáte rozdíl.

Je také potřeba zvolit ty správné boty, abyste na vlkém povrchu neuklouzli a nezranili se.

Setkání s přáteli

Často se k zimním splínům přidává sociální frustrace.

Lidé už většinou nemají takový zájem něco podnikat, protože počasí k tomu zkrátka zrovna nevybízí nebo to neumožňují pandemická nařízení.

Pokud se ale přesto donutíte zajít s (testovanými) kamarádkami na procházku, do kavárny nebo se jen sejít online na videohovoru, nebudete litovat.

Vyrazte do přírody

Všichni víme, že příroda a zeleň má na člověka obrovský pozitivní vliv. Může nás uklidnit a dokonce nás i udělat šťastnějšími.

V parku také zjistíte, že má dokonce i zima něco do sebe, až budete sledovat jeho zasněžená zákoutí, nebo alespoň po příchodu domů mnohem více oceníte váš každodenní horký šálek čaje.

Plavání

Pohyb je takovým přírodním elixírem dobré nálady, vyplavuje totiž do těla hormony štěstí, endorfiny.

Pokud si na běh v sychravém počasí zkrátka netroufáte, zkuste plavání. Ačkoliv si ho většina z nás spojuje spíše s letními měsíci, právě teď je ideální příležitost využít krytých bazénů. Výhodou je, že si můžete být zcela jisti, že vás tam případná změna počasí zkrátka nijak neovlivní.

Zdroj: The Guardian

KAM DÁL: Žena, která nemůže dokázat, že je stále naživu: Řekli mi, že neexistuji, ale já jsem stále tady.