Nejzdravější ovoce na světě: Na špici je exotika, ale jablka si vedou překvapivě dobře

Ostružiny posilují paměť, borůvky zpomalují stárnutí
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Odborníci vybrali dvě desítky druhů ovoce, které jsou pro lidský organismus po důkladném rozboru ta nejlepší a nejzdravější. Při výběru kladli důraz především na množství antioxidantů, vlákniny, vitamínů, minerálů a dalších živin, která jsou našemu zdraví prospěšná a která nám prodlužují život a pomáhají předcházet nejrůznějším chorobám.

V žebříčku nejzdravějšího ovoce se většinou nacházejí druhy, které jsou dostupné zcela běžně v supermarketech na každém rohu nebo si některá dokonce můžete sami vypěstovat na své zahrádce. Vlastně nejhůře dostupné je ovoce, které celému žebříčku vévodí - bobule acai. Jde o plody palmy acai, které pocházejí z Brazílie a jsou vůbec největším zdrojem antioxidantů na světě. Hned za nimi se ale umístilo ovoce pro Česko tak typické – jablko.

Podle odborníků by každý z nás měl jíst pět až devět porcí ovoce či zeleniny denně, ideálně v syrovém stavu, ve kterém se nachází nejvíce vitamínů.

Žebříček dvaceti nejzdravějších druhů ovoce na světě

1. Bobule acai – jedná se o exotické ovoce, které pochází z Brazílie, obsahuje vůbec největší množství antioxidantů na světě. Protože je obtížné získat toto ovoce čerstvé, odborníci doporučují přidávat je do pokrmů alespoň v práškovém stavu.

2. Jablka - ať už zelená či červená, jsou obrovským zdrojem vlákniny. Snižují cholesterol v krvi, obsahují také látky, které pomáhají při léčení respiračních onemocnění. Jablka mají rovněž protizánětlivé účinky a jejich konzumací můžeme předejít například onemocněním srdce. Výzkum britských lékařů ukázal, že lidem, kteří jedí pět nebo více jablek týdně, lépe fungují i plíce.

3. Avokádo - látky obsažené v avokádu pomáhají snižovat cholesterol v krvi a jsou také prospěšné pro zdraví srdce.

4. Banány - snižují krevní tlak a zlepšují metabolismus. Díky vysokému množství sacharidů vás rovněž lehce zasytí. Vhodné jsou rovněž pro sportovce.

Víte, že každý Čech sní zhruba 80 kilogramů ovoce za rok?

5. Ostružiny - posílíte svoji paměť. Jsou zdrojem vlákniny, vitamínu C a antioxidantů. Pomáhají dokonce při léčbě některých druhů rakoviny. Jejich konzumace předchází kardiovaskulárním chorobám a osteoporóze. 

6. Borůvky - v sobě mají velké množství antioxidantů. Snižují cholesterol a riziko cukrovky. Borůvky zrychlují metabolismus a odbourávají také stres. Jejich konzumací se zpomaluje proces stárnutí, u žen až o 2,5 roku. Borůvky napomáhají také lepší motorice a udržet mozek v dobré kondici. Dále zpomalují proces stárnutí.

7. Meloun - je tajnou zbraní pro hladkou, mladě a svěže vypadající pleť.

8. Třešně - vám pomáhají rychle usnout. Mají spoustu vitamínu A a C. Jsou dobré i na regeneraci po fyzické zátěži.

9. Citrony a limetky - jsou plné vitamínu C, díky kterému vyživují pokožku, chrání ji před účinky slunce a mohou zabránit vytváření stařeckých skvrn na kůži.

10. Brusinky - jsou zdravé zejména pro ženy. Zabraňují infekci močových cest. Podle nových výzkumů brusinky pomáhají zvýšit účinnost léků používaných během chemoterapie v boji proti rakovině vaječníků. Rovněž mohou zpomalit růst některých nádorových buněk. Pití brusinkového džusu pomáhá regulovat hladinu cholesterolu. 

11. Dračí ovoce - neboli pitaya je velmi oblíbené zejména v Asii a Jižní Americe. Především pomáhá snižovat cholesterol. Exotické ovoce se jí čerstvé, často se z něj ale dělají také čaje a víno.

12. Bílé hrozny - podporují zdraví srdce. Vědci také zjistili, že látky z hroznových jader pomáhají zpomalovat Alzheimerovu chorobu. Kyselina v hroznech rovněž zabraňuje také tvorbě skvrn na zubech a funguje tedy jako přirozené bělidlo našeho chrupu.

13. Grapefruit - je jedním z nejlepších pomocníků při hubnutí. Častá konzumace tohoto ovoce je skvělou prevencí také srdečních onemocnění a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Podle odborníků je lepší v obchodě sáhnout raději po červených grapefruitech, neboť obsahují větší množství antioxidantů.

14. Kiwi - pomáhá zejména při zažívacích potížích.

15. Pomeranče - jsou dobré na hojení ran a pro imunitu. Podobně jako grepy jsou zdrojem vlákniny, kyseliny listové, antioxidantů a vitamínu C.

16. Papája - je skvělým lékem při nachlazení. Ovoce je výtečným zdrojem vitamínu C, A i E. Obsahuje antioxidanty, které pomáhají chránit před onemocněním srdce a před rakovinou tlustého střeva.

17. Ananas - je dalším výborným pomocníkem při snižování hmotnosti. Obsahuje trávicí enzym, který pomáhá rozkládat potravu a zabraňuje nadýmání.

18. Švestky - mají blahodárné účinky na naši psychiku - zabraňují například také úzkosti.

19. Granátová jablka - jsou ceněna především pro vysoký obsah antioxidantů.

20. Dýně - snižuje krevní tlak. Není však nutné připravovat pokrmy z celé dýně, stačí občas obohatit salát o dýňová semínka.

KAM DÁL: Klouby postupem času stárnou. Správně zvolenou stravou jim však výrazně pomůžeme.