Přehnali jste to s alkoholem na vánočním večírku? Na paralen zapomeňte, jsou lepší vyprošťováky

Bolest hlavy je obvykle průvodním jevem kocoviny
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Prosinec je kromě doby adventní také obdobím někdy hodně bujarých firemních večírků, na nichž je příležitost si s kolegy popovídat a odreagovat se od pracovních povinností. I takový večírek však má svá pravidla, která je vhodné dodržovat, abyste předešli případným trapasům z toho, jak jste to přehnali s popíjením alkoholických nápojů. Proč byste si neměli ordinovat paralen a který postup je nejlepší na zvládnutí nepříjemné kocoviny?

Firemní večírek bývá obvykle vítanou společenskou akcí, které se dobrovolně vyhne snad jen zavilý introvert, jenž raději zaleze do svého domova s knihou v ruce. I v jeho případě se však sluší, aby se na večírku, který pořádá jeho zaměstnavatel, alespoň na chvíli objevil. Nikdo přece po něm nechce, aby vydržel až do konce. Klidně se může držet hesla – v nejlepším přestat. Toho by se ostatně měli držet i ti, co se nejvíce těší na to, až budou moci ochutnat dobroty z rautu, a hlavně alkoholické nápoje.

Alkohol prokládejte obyčejnou vodou

Říká se, že na firemní večírek byste neměli přijít hladoví a žízniví. Asi se nechcete prezentovat jako hltaví pojídači připravených lahůdek. Proč je dobré se najíst předem? S plným žaludkem se lépe tělo vyrovnává s přemírou alkoholu.

Jestliže to nechcete s jeho popíjením přehnat, měli byste si jednotlivé panáky s tvrdým alkoholem nebo skleničky s vínem prokládat sklenicí vody. Ta pomůže i od nevolnosti kvůli překyselení žaludku. Pokud budete pít alkohol na lačno, velmi záhy se dostanete do stavu opilosti.

Na kocovinu paralen neužívejte

Když už se stane, že se na firemním nebo silvestrovském večírku budete alkoholem prolévat sklenici za sklenicí, pak na druhý den počítejte s pořádnou kocovinou. Jako první pomoc při bolesti hlavy z přemíry alkoholu člověk volí tabletu paralenu. Jindy je to dobrá volba, nikoliv však v situaci, kdy vám v žilách ještě kolují zbytky alkoholu a vaše játra se musejí hodně činit, aby ho stihla odbourávat. Paralen se totiž s alkoholem absolutně nesnáší.

Pro zajímavost, pokud požijete paralen na alkohol, vzniká ve vašem těle látka, jež je stejně toxická jako jed z muchomůrky zelené. Konkrétně se jedná o hepatotoxický N-acetyl-p-benzochinonimin, který má pak na svědomí odúmrť tkáně v játrech a ledvinách neboli vznik nekróz.

Jak si pomoci od nevolnosti z přemíry alkoholu?

Existují různé rady, jak zatočit s kocovinou. Jednou z nich je i dopřát si šálek kávy. Ta sice může pomoci od únavy, ale protože káva odvodňuje, zvýší jen deficit tekutin, kterým tělo právě při kocovině trpí. Na žaludeční nevolnost by mělo pomoci se napít roztoku s jedlou sodou, která snižuje překyselení žaludku. Ten ostatně mohou zklidnit také bylinkové odvary – ze zázvoru, máty nebo heřmánku. Žaludeční sliznici uklidňuje i česneková polévka.

Když játra odbourávají alkohol, vázne tvorba cukru, který aktuálně lidský organismu potřebuje. Dopřejte si proto třeba med. Vhodné je také užít B-komplex nebo Celaskon – tedy vitamíny skupiny B a vitamín C. Po bujarém večírku byste se měli hlavně dobře vyspat. Někomu pomáhá jít ven na procházku, protože kyslík zvládá rychleji odbourávat alkohol. Většina lidí ale raději kocovinu přečká vleže a v klidu na lůžku.

Klíčová slova: