Rozhodně ne všechny potraviny patří do lednice. Obrovskou chybu děláme třeba s vejci

Co tedy s vajíčky, když nepatří do lednice?
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Některé potraviny do ledničky zkrátka nepatří, protože ztrácí chuť nebo mění konzistenci. Jiné nám tam zase zbytečně zabírají místo, jelikož ve spoustě domácností chybějí spíže a to je, jak zjistíte níže, velká škoda. K chybám při ukládání potravin nás nabádají přímo i výrobci ledniček, kdy nám předurčí, že máme například ukládat vajíčka do dveří lednice, byť jim to vůbec nesvědčí. Víte proč?

Vajíčka patří mezi potraviny, které se bez lednice neobejdou. Pokud mají i u vás své místo ve dveřích lednice, určitě jejich uskladnění přehodnoťte. Při otevírání dvířek dochází k častým teplotním změnám a vajíčka se mnohem rychleji kazí.

Určitě si najděte místo i pro dresinky a všechny výrobky obsahující mléko a smetanu, masné výrobky. Pokud si chcete uvolnit místo v lednici, tak můžete vyndat kečup, salsu a podobné omáčky, zavařenou zeleninu, jelikož obsahují ocet, což je konzervant.

Potraviny, které nepatří do lednice

  • Ořechy: Zatímco nižší teploty mohou přispět k ochraně přírodních olejů v ořechách, chlad může výrazně zhoršit jejich chuť. Raději ořechy uskladněte ve vzduchotěsné nádobě někde v temnu.
  • Okurky: Pokud uchováváte okurky v ledničce, nejste rozhodně sami. Není to ale pro ně to nejlepší místo. Po skončení studie Kalifornská univerzita v Davisu dospěla k závěru, že by měly být skladovány při pokojové teplotě kvůli zvodnatění a zšedivění.
  • Med: Je pravda, že med při nižších teplotách sice neztrácí žádnou ze svých blahodárných látek, ale začne krystalizovat a tuhnout a ve výsledku máme plastelínu namísto medu. Nezoufejte, jestliže se vám to už stalo, můžete med opatrně nahřát, maximálně však na 40 stupňů.
  • Cibule: Obsahuje velké množství škrobu, a proto by měla mít své místo v temnu a chladu. Ponecháme-li ji delší čas v lednici, zvodnatí a brzy se zkazí.
  • Olivový olej: Oleje obecně do lednice nepatří. Při studených teplotách dochází k zakalení a částečnému či úplnému ztuhnutí.
  • Brambory: Studené teploty zapříčiní, že bramborový škrob se změní na cukr, což může způsobit změnu barvy a chuti zeleniny. Měly by být uloženy někde v chladu a dobře zakryté.
  • Rajčata: Chlad způsobuje zničení membrán rajčat a ztrátu chuti. Dojde k jejich zvodnatění.
  • Chléb: Stejně jako brambory, molekuly škrobu v chlebu znemožňují použití chladničky. Studená teplota urychluje proces nazvaný "retrogradace" (přirozená chemická reakce), což vede ke stárnutí. Začíná to od okamžiku, kdy chléb opustí pec.

KAM DÁL: Tělo ze stravy skutečně využije pouze minimum. Určitě tak platí, že jsme to, co jíme.