Tento jednoduchý zvyk vám může prodloužit život. Nejde o cvičení ani změnu jídelníčku

S prevencí mozkové mrtvice vám může pomoci horká vana
 

Jedním z nejčastějších případů úmrtí jsou kardiovaskulární choroby. Těmto zdravotním problémům lze ale poměrně lehce předcházet úpravou jídelníčku a životního stylu. Existují ale také zvyky, které vám s prevencí mozkové mrtvice mrvice a dalších kardiovaskulárních chorob pomohou.

Řeč je o horké vaně. Tento velmi příjemný zvyk, pomocí kterého řada lidí pravidelně relaxuje po dlouhém pracovním dni, má nejen psychické, ale také zdravotní benefity.

„Teplá vana nám pomáhá s uvolněním a následným lehkým rozšířením cév, což způsobuje, že se nám snižuje kravní tlak,“ prozradil pro Express Dr. Adoph Hutter z Harvardské univerzity.

„Tento zvyk mimo jiné také způsobí větší množství krve v srdečních pumpách, to je způsobeno tlakem okolní vody, což zvyžuje srdeční zátěž,“ dodal.

Mnohé studie zkoumaly participanty, kteří se dělili na skupiny, které se ve vaně koupaly často, a na ty, kteří se v ní koupali méně často (méně než dvakrát týdně), nebo vůbec a došly k zajímavým výsledkům.

Podle japonského výzkumu, který tímto způsobem zkoumal desetitisíce lidí, výsledky této studie potvrdily spojitost mezi častějším koupáním ve vaně a nižším rizikem vzniku kardiovaskulárních chorob.

Lidé, kteří v teplé vodě ve vaně relaxovali každý den, měli o 28 % nižší riziko vzniku kardiovaskulárních nemocí, zejména mozkové mrtvice.

Dalším zvykem, který dokáže snížit riziko vzniku mrtvice a dalších kardiovaskulárních problémů, je saunování.

Vědci spojili pravidelné saunování (čtyřikrát týdně až sedm dní v týdnu) s výrazným zlepšením kardiovaskulárního zdraví. Dokazuje to i studie z roku 2018, která potvrdila, že saunování snižuje hladinu cholesterolu v krvi a zlepšuje celkový stav cév.

Samozřejmě je ale potřeba se soustředit na to, abyste žili celkově zdravě. K tomu, abyste mohli účinně předejít kardiovaskulárním problémům, vám pouze horká vana nebo sauna zkrátka nepomůže, stěžejní je také vyvážený jídelníček a pravidelná fyzická aktivita.

Zdroj: National Library of MedicineExpress

KAM DÁL: Tento nápoj vám pomůže zhubnout. Zrychluje metabolismus a odbourává tuky.


Zdraví a styl

Historie