Uložit vejce do lednice je velká chyba. Ne všechny potraviny tam patří

Co tedy s vajíčky, když nepatří do lednice?
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Některé potraviny do ledničky zkrátka nepatří, protože ztrácí chuť nebo mění konzistenci. Jiné nám tam zase zbytečně zabírají místo, jelikož ve spoustě domácností chybějí spíže a to je, jak zjistíte níže, velká škoda. K chybám při ukládání potravin nás nabádají přímo i výrobci ledniček, kdy nám předurčí, že máme například ukládat vajíčka do dveří lednice, byť jim to vůbec nesvědčí. Víte proč?

Pokud mají vajíčka i u vás své místo ve dveřích lednice, určitě jejich uskladnění přehodnoťte. „Při otevírání dvířek dochází k častým teplotním změnám a vajíčka se mnohem rychleji kazí,“ vysvětluje výživový expert Tomáš Květoň.

Zvolte pro ně tedy takové místo, které jim "prodlouží" trvanlivost, když už je do lednice musíte dávat za každou cenu. „Mnohem lépe jim však bude například ve sklípku. A troufnout si je nechat v lednici déle než deset dní je už v podstatě na vlastní nebezpečí. Takže i když lednici na nějakou dobu snesou, rozhodně to nedoporučujeme a už vůbec ne na delší časové období,“ má jasno výživový expert Tomáš Květoň.

Určitě si také najděte vhodné místo i pro dresinky a všechny výrobky obsahující mléko a smetanu, masné výrobky. „Pokud si chcete uvolnit místo v lednici, tak můžete vyndat kečup, salsu a podobné omáčky, zavařenou zeleninu, jelikož obsahují ocet, což je konzervant.“

Potraviny, které nepatří do lednice

  • Ořechy: Zatímco nižší teploty mohou přispět k ochraně přírodních olejů v ořechách, chlad může výrazně zhoršit jejich chuť. Raději ořechy uskladněte ve vzduchotěsné nádobě někde v temnu.
  • Okurky: Pokud uchováváte okurky v ledničce, nejste rozhodně sami. Není to ale pro ně to nejlepší místo. Po skončení studie Kalifornská univerzita v Davisu dospěla k závěru, že by měly být skladovány při pokojové teplotě kvůli zvodnatění a zšedivění.
  • Med: Je pravda, že med při nižších teplotách sice neztrácí žádnou ze svých blahodárných látek, ale začne krystalizovat a tuhnout a ve výsledku máme plastelínu namísto medu. Nezoufejte, jestliže se vám to už stalo, můžete med opatrně nahřát, maximálně však na 40 stupňů.
  • Cibule: Obsahuje velké množství škrobu, a proto by měla mít své místo v temnu a chladu. Ponecháme-li ji delší čas v lednici, zvodnatí a brzy se zkazí.
  • Olivový olej: Oleje obecně do lednice nepatří. Při studených teplotách dochází k zakalení a částečnému či úplnému ztuhnutí.
  • Brambory: Studené teploty zapříčiní, že bramborový škrob se změní na cukr, což může způsobit změnu barvy a chuti zeleniny. Měly by být uloženy někde v chladu a dobře zakryté.
  • Rajčata: Chlad způsobuje zničení membrán rajčat a ztrátu chuti. Dojde k jejich zvodnatění.
  • Chléb: Stejně jako brambory znemožňují molekuly škrobu v chlebu použití chladničky. Studená teplota urychluje proces nazvaný "retrogradace" (přirozená chemická reakce), což vede ke stárnutí. Začíná to od okamžiku, kdy chléb opustí pec.

KAM DÁL: Obřízka určitě ano, říká plastický chirurg. Podle něj to znamená méně rakoviny i HIV.