Vědci zkoumají, zda jsou mužské a ženské mozky opravdu tak odlišné. Někteří už mají jasno

Odnepaměti se lidé přou o to, jaký je rozdíl mezi ženským a mužským mozkem. Zatímco ženy si zakládají na schopnosti vykonávat více činností najednou, muži jsou pyšní na své řidičské umění a logické myšlení… Je to opravdu dáno stavbou mozku, nebo si jen něco nalháváme? Je logické, že se tomuto tématu věnují také vědci. Na co přišli?

 

09.01.2020 - 16:00  
Jak velký rozdíl je mezi ženským a mužským mozkem? Výsledky studií se neshodují
Zobrazit fotogalerii (4)

Vědci po celém světě se více či méně věnují výzkumu mozku, a to mimo jiné i jeho odlišnostem u jednotlivých lidí i jejich skupin. Není divu, že již mnohokrát došlo i na porovnání mozků ženských a mužských. Pokud by ale teď kterákoliv skupina čekala jednoznačné vítězství, budou obě poloviny lidstva patrně zklamány.

Rozdíly jsou velké, tvrdí v Kalifornii

Dlouhodobým zkoumáním mozků mužů i žen došli kalifornští vědci k závěru, že se skutečně liší v systému svého fungování. Zatímco ženský mozek se při sledování pomocí tomografu jeví jako mnohem aktivnější ve svých částech, ovlivňujících například intuici nebo empatii, mužský mozek podle nich více podporuje koordinaci a vidění.

Logický závěr

Uvedené výsledky sledování jsou z pohledu evoluce a přirozeného dělení činností již pravěkých lidí poměrně přirozené. Ženy při péči o potomstvo vždy nutně potřebovaly právě schpnost empatie, vcítění se do potřeb svých dětí i celé skupiny, zatímco muži díky bystrému zraku a schopnosti koordinovat tělo v boji nebo lovu kořisti zajistili dostatek obživy.

Nejen kvůli „soutěži“

Vědci se ale rozdílnostmi mozků mužů a žen samozřejmě nezabývali jen z důvodu odhalení vítěze v pomyslné soutěži o chytřejší, nápaditější nebo jinak zdatnější polovinu lidstva. Podstatou jejich výzkumu bylo hlavně odhalení možných náchylností k nejrůznějším chorobám a poruchám chování, jako je alzheimerova demence, hyperaktivita, agresivita a další. Jak se dalo očekávat, výsledky testů potvrdily, že ženský mozek je náchylnější právě k alzheimerově chorobě, zatímco ten mužský generuje větší sklon k hyperaktivitě…

Jinde to tak jasně nevidí

Vypadá to ale, že stejně jako je jiná činnost každého jednotlivého lidského mozku, rozdílné jsou i závěry různých výzkumných týmů, zabývajících se stejným problémem. Vědci z Tel Avivské univerzity by tedy naopak přísahali na to, že žádné zásadní rozdíly mezi ženským a mužským mozkem neobjevili. Podle jejich mínění jsou stejně patrné rozdíly mezi mozky lidí stejného pohlaví, jako v porovnání s pohlavím druhým. Z výsledků jejich práce tedy vyvozují, že něco jako předem dané ženské nebo mužské vlastnosti neexistuje, a vše tedy prakticky ovlivňuje výchova a společnost.

Budeme si muset počkat

Na definitivní, jednoznačné a nezpochybnitelné výsledky si tedy budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Každopádně se už teď můžeme sázet - proč si muži myslí, že jsou lepší v řízení auta, a ženy se domnívají, že se jejich manžel nedokáže postarat o dítě?

 

Klíčová slova: