Upravený prostor u zvonice ničí mládež. Žleby uvažují o kamerovém systému

Žleby jsou obcí, kde nejvíce zaujme kromě zvonice také zámek
Zobrazit fotogalerii (2)
  |  

Co oko nevidí, srdce nebolí. Žlebská mládež si evidentně neváží práce radnice, které se podařilo prostor před tamní atraktivní zvonicí zušlechtit. Jak moc nákladná revitalizace byla?

Celá akce byla v tomto případě spuštěna vlastně na popud samotných obyvatel. Těm se totiž nelíbilo, že do prostoru zvonice církve českobratrské - evangelické vjíždí, otáčejí se a následně také parkují svá osobní vozidla.

"Zastupitelé obce Žleby se usnesli, že pro parkující učitele připraví parkovací zázemí na školním dvoře, s vjezdem z paralelní ulice Komenského," sdělil nám starosta obce Vladimír Šindělář, co se na radnici vlastně vymyselo.

Dvojí cíl

Celá stavební úprava nebyla realizována ne pouze z jednoho důvodu, ale hned ze dvou. Tím prvním byla snaha o to, aby se zamezilo osazením obrudníků vjezd do parčíků, k tomu se přidal ještě fakt, že radnice chtěla také upravit vjezd a plochu školního dvora.

Obec Žleby (německy Schleb) se nachází asi 18 km jihovýchodně od okresního města Kutná Hora a 7 km východně od Čáslavi. Žije zde okolo 1 300 obyvatel.

K realizaci podobné revitalizace byla v termínu prázdnin v měsíci červenci vyzvána k prodvedení díla firma KH 12 s. r. o. Zdeňka Horáka z Kutné Hory. "Náklady na obě úpravy, včetně materiálu, prací a DPH dosáhly výše 136 384 Kč," poskytl nám Šindelář přesné vyúčtování.

Radnice se ale nezasekla a chtěla v zušlechťování prostoru pokračovat i dál. "Řekli jsme si, proč neobnovit parčík, tak jsme dokoupili a osadili dvě nové parkové lavičky a vzniklo klidné zátiší pro krátký odpočinek turistů a poměrně rychle byl prostor i takto využíván během letních prázdnin a dovolených," vysvětlil starosta obce.

Problémy s nepořádnou mládeží

Velmi příjemný prostor, který u zvonice vznikl, ale dlouho nevydržel. Klidné místo a lavičky totiž přilákaly školní mládež a ta se v prostoru nechová zrovna ukázkově.

Největší atraktivitou města je bezesporu tamní zámek rodu Auerspergů, ve kterém se nacházejí rozsáhlé sbírky zbraní, luxusního nábytku a originálních předmětů denní potřeby.

"Trošku mi kazí radost večerní sešlosti školní mládeže, po kterých zůstává nepořádek a odpadky," smutně podotkl Vladimír Šindelář.

Ten už ale má i v hlavě řešení podobného problému. Uvažuje totiž o pořízení kamerového systému, i když sám podotkl, že není fanouškem něčeho podobného, jelikož cítí, že je člověk v dnešní době už obecně monitorován až příliš.

"Situaci konzultujeme s paní ředitelkou školy a prověřujeme legislativní možnosti umístění kamerového systému na budově přilehlé základní školy," dodal starosta obce.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru