Nebezpeční senioři: V Neratovicích vsadili na box

Neratovičtí senioři se nebojí ničeho. Ve sportovní hale v boxovacím klubu mají svůj vlastní kurz, kde se učí od profesionálů. Nejstarší, osmdesátiletá účastnice dokazuje, že věk není vůbec žádnou překážkou. 

19.09.2017 - 09:00   |  
Tady probíhá trénink. Mrkněte se na další fotky
Zobrazit fotogalerii (7)

Možná se vám zdá, že box není zrovna sportem, který by senioři vyhledávali. Jenže v Neratovicích to vyzkoušeli a slaví úspěchy! Starší lidé získávají sebevědomí a vědí, že se ubrání, navíc si budují fyzičku. Místo sezení u televize a debatách o nemocích se rozhodli žít na plné pecky. Už jen tento fakt je hodný velkého obdivu.

"Jde především o kondici, loni k nám chodilo 6-7 seniorů. Boxem si zlepšují fyzičku. Občas mají zábrany boxovat mezi sebou, takže hodně používáme pytle," vysvětluje jeden z organizátorů Jiří Bohun. "Chodí ženy i muži. Asi tak padesát na padesát. Pochopitelně to, co dělat nemůžou, nemusejí. Loni k nám chodila osmdesátiletá paní a šlo jí to báječně!"

Svoji roli samozřejmě hraje i sebeobrana, umět se o sebe postarat v krizových momentech. "Vždycky jim říkáme, že nejlepší obranou je útěk. Jenže to nejde vždycky. Senioři u nás získají lepší koordinaci pohybu a zvyk chránit si hlavu," popisuje Bohun a dodává, že kurz je pro všechny zcela zdarma. 

"Já bych do toho nešla. Měla bych strach, že si zlomím krček. Zloději bych dala tašku a klidně i peněženku. S mým důchodem by si stejně moc nepomohl. No, a pokud by mě chtěl znásilnit? Počkat, a byl by to fešák?" ptá se Hana Spinzerova. Možná bude lepší neodpovídat.

Co na to trenér?

"Já mám zkušenost s tím, že ženy si častěji uvědomují potřebu bránit se v krizových situacích. Dokonce ani věk pro ně není překážkou přijít na kurz. Jsou odváženější a nestydí se. I tak snadný cíl, jakým se může taková nenápadná babička zdát, zvládne útočníka dostat," komentuje trenér sebeobrany Milachel Mauz.

Pro seniory je prý nejlepší vědět, kam mířit, být připraven a umět se chránit. "Určitě jakýkoliv sport je skvělý a box má navíc dobrý vliv na koordinaci pohybu, takže vlastně proč ne. Jen při zápase s útočníkem pak nesmí očekávat to, že se bude hrát podle pravidel," doporučuje trenér. Slabší jedinci tak podle něj musí být o to více chytří a zákeřní. Logicky nemohou hrát na sílu nebo rychlost, je tedy jasné, co zbývá: Mířit na citlivá místa, používat předměty, které jsou po ruce a bojovat jako o život. "Je ovšem také nutné vědět, kdy není rozumné se prát. Babičkám například nedoporučuji prát se o kabelku, za úraz to nestojí."