Vánoční zázrak: Lukrativní pozemek se prý záhadně prodává pod cenou

Lední medvěd na Vítězném náměstí nebude, přesto jsou pozemky na prodej
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Pozemek při Vítězném náměstí zná veřejnost díky kontroverznímu projektu tzv. Ledního medvěda. Na jeho místě má nyní vyrůst uměřenější stavba bytového domu s občanskou vybaveností. Zastupitelstvo Prahy 6 rozhodlo o prodeji tohoto pozemku developerovi. Otázky kolem výhodnosti prodeje ovšem zůstávají.

Pozemek mezi ulicemi Verdunská a Jugoslávských partyzánů byl původně rezervován pro stavbu nové radnice. Pak ale za starostování Tomáše Chalupy Praha 6 plány změnila a chystala se postavit dům, z něhož by městské části plynuly příjmy za pronájem. V lednu 2009 vznikla za tímto účelem akciová společnost spoluvlastněná Prahou 6 a skupinou PPF.

Později ovšem radnice od svých plánů ustoupila a souhlasila s tím, že PPF bude na pozemku stavět sama, když jí odprodala svůj podíl ve společnosti. "Proti prodeji podílu ve společnosti Vítězné náměstí jsme tehdy hlasitě vystupovali," uvádí k tomu Antonín Nechvátal, zastupitel za Stranu zelených. "Celá věc byla zastupitelům předložena na poslední chvíli a provázely ji značně podivné okolnosti. V první řadě jsme napadali nízkou cenu, kterou Praha 6 za akcie utržila."

Z architektonické soutěže vzešel roku 2010 návrh kancelářské budovy, který výrazně přesahoval okolní zástavbu. Projekt, přezdívaný Lední medvěd, se setkal s hlasitou kritikou občanů městské části i zelených zastupitelů. Definitivní tečku mu učinilo soudní rozhodnutí z června 2014, podle kterého došlo při vydání územního rozhodnutí k protiprávnímu navýšení koeficientů zastavěnosti.

Soudní spory stále probíhají

Developerská společnost Vítězné náměstí se roku 2016 transformovala ve společnost s ručením omezeným, jejími vlastníky se nyní staly skupiny Penta a Kaprain group. Od roku 2016 vede rovněž s Prahou 6 soudní spory – radnice neúspěšně vymáhá dlužné platby za věcné břemeno, investor naopak u soudu požaduje jejich snížení.

Na sklonku roku 2016 vstoupila Praha 6 do nového jednání s investorem. Ten předložil přepracovaný návrh budovy, ve které se mají nacházet byty a obchodní prostory. Od radnice ovšem investor požaduje odprodej příslušného pozemku, výměnou za nabídku nebytových prostor, které by radnici měly generovat trvalý zisk z pronájmu.

"Vítáme zásadní přepracování projektu a jsme rádi, že nový návrh budovy odpovídá platným regulacím i charakteru území. Zároveň souhlasíme se základními parametry dohody mezi investorem a městskou částí," říká k tomu zastupitel Petr Píša "Detaily smluv v nás ovšem vyvolávají zásadní pochybnosti. Týká se to především ceny, za kterou by měla Praha 6 pozemky prodávat."

Za jakou cenu?

Na její výši existují hned tři znalecké posudky, které se významně liší v ceně – přibližně 120,3, dále 151,4 a 202,4 milionů korun. Městská část zamýšlí prodat pozemek za první uvedenou cenu, tedy tu nejnižší. "Městská část by podle nás měla jednat jako řádný hospodář," dodává Pavel Weber, spolupředseda Strany zelených na Praze 6. "Zbavovat se svého rodinného stříbra za cenu, která je zjevně nižší než tržní hodnota, nám ovšem nijak hospodárné nepřijde."

S cenou nesouhlasí ani Piráti Prahy 6. "Na jednání zastupitelstva hlavního města, které se k prodeji vyjadřovalo minulý týden, jsem navrhoval, aby byla minimální cena za prodej stanovena 151 milionů korun. Zastupitelstvo bohužel tento návrh neschválilo," má jasno Viktor Mahrik, předseda Pirátů na Praze 6 a zastupitel hlavního města Prahy.

Vedení "šestky" si naopak obchod pochvaluje. "Přes všechny porodní bolesti, které přípravu projektu provázely, si konečně troufám říci – Vítězné náměstí bude kompletní," myslí si Ondřej Kolář, starosta Prahy 6. "Proluka, která doteď sloužila jako nevzhledná tržnice nebo ještě nevzhlednější parkoviště, dostane dle ujednání mezi městskou částí Praha 6 a investorem smysluplné využití. Je přece škoda, aby na takto atraktivním místě, v samém centru Prahy 6, stálo na blátě pár aut."