Babiš slibuje, až se hory zelenají. Teď jsou to miliardy na opravy Invalidovny, Národního divadla a galerie

Ředitel Národní galerie Jiří Fajt může být spokojen, slibů dostal hodně
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Premiér v demisi Andrej Babiš je štědrý člověk. Ovšem pokud peníze nejdou z jeho kapsy, to létají miliardy na všechny strany. Důchody, zlevněné jízdné, opravy toho i onoho. Ano, všechno zmíněné si finanční injekce zaslouží. Jenomže Babiš utrácí bez rozmyslu, populisticky, bez rozmyslu a sám mnohdy neví, kde na to vezme. Každý takto získaný hlas voličů se počítá.

Krásně se poslouchá, že senioři dostají přidáno, že budou spolu se studenty jezdit ve vlacích a autobusech se slevou 75 procent a tak dále. Jenomže všechno tohle něco stojí. Desítky miliard létají vzduchem, jako by to byly drobné. Stát však kvůli neuváženým a populistickým krokům vlády mimo jiné přijde i o rezervy na horší časy. A to se v budoucnu zle vyplatí.

Kde vezme peníze? Sám to neví

Novým hitem pana Babiše jsou pražské památky, které bez jakýchkoli debat opravit potřebují. Invalidovna v Karlíně bude v nejbližších dnech převedena na Národní památkový ústav (NPÚ). Podle premiéra v demisi stát najde zhruba jednu miliardu korun potřebnou na rekonstrukci památky.

Premiér s ministrem podpořili i plán ředitele Národní galerie (NG) Jiřího Fajta, který chce v nejbližší době vypsat mezinárodní architektonickou soutěž na rekonstrukci Veletržního paláce. Měl by být centrem mezi šesti objekty NG. Stavební aktivity by se mohly spustit kolem roku 2021. Rekonstrukce se odhaduje na tři miliardy korun.

S ministrem kultury v demisi Iljou Šmídem zavítal také do Národního muzea, Státní opery, kde již rekonstrukce probíhají, a do Národního divadla a Národní galerie. Tam se investice celkem za 4,7 miliardy korun teprve chystají. Babiš podotkl, že potřebné částky nejsou tak závratné, aby je nenašel, je ale třeba projekty naplánovat. Konkrétnější, kde peníze vezme, nebyl.

Měla by to být otázka týdne

Zástupci památkářů, majetkového úřadu, který nyní Invalidovnu spravuje, a ministerstva kultury oznámili, že převodu barokního objektu na NPÚ už nic nebrání. Šmíd řekl, že možná už v úterý odešle dopis s požadavkem převodu památky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu sdělila, že od obdržení tohoto dopisu je převod záležitostí týdne. Ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková počítá s tím, že pokud budovu v průběhu měsíce dostanou do správy, tak v létě otevřou část Invalidovny pro veřejnost.

Podle Babiše je stát, který se snažil v roce 2016 Invalidovnu prodat, připraven začít "masivně investovat", což se netýká jen kulturních památek. "Je to i efekt menšinové vlády, že resortismus končí a jsme schopni se nějakým způsobem domluvit," řekl Babiš. Peníze na opravu podle něj stát "najde". "Jsem přesvědčen, že Invalidovna za pět, šest let bude skvělá památka, přitáhne turisty a naše lidi, bude tady život a to je myslím to, co potřebujeme."

Pochvala za šetření

Premiér v demisi zároveň pochválil vedení Národního muzea, že cena za jeho rekonstrukci byla sražena z původní částky 2,4 miliardy bez daně na zhruba 1,6 miliardy Kč. Podle ředitele Národního muzea Michala Lukeše částka z tendru na obnovu budovy 1,6 miliardy v podstatě platí. "Bilance mezi vícepracemi a méněpracemi je nyní 3,67 procenta, což znamená, že pořád stavíme pod 1,7 miliardy s daní. Určitě budou ještě nějaké změny, ale já si myslím, že se vejdeme do 1,8 miliardy korun," vysvětlil Lukeš.

Termíny otevření rekonstruovaného Národního muzea se určitě stihnou. Historická budova bude částečně otevřena 28. října a v únoru až březnu příštího roku by měly být pro veřejnost otevřeny všechny prostory, řekl dnes novinářům Šmíd. Generální oprava Národního muzea začala v roce 2015.

Další opravy budou následovat

Babiš a Šmíd po prohlídce Národního muzea přešli do Státní opery, které se rovněž rekonstruuje. Po jejím dokončení budou v budově nové zkušebny, opravují se také prostory pro diváky a jeviště. Práce začaly loni 13. března a jejich dokončení je naplánováno na rok 2019. Rozpočet na zevrubnou opravu je přibližně 858 milionů korun.

Chystají se i opravy Nové scény Národního divadla, stát by měly zhruba 700 milionů korun. Divadelníci dnes vládním zástupcům představili i plán na vybudování centrálního skladu a dílen v pražském Karlíně za miliardu korun. Podle Babiše Praha novou divadelní scénu potřebuje a projekt zapadá do jeho představ investičních akcí.

Andrej Babiš za dobu v politice pohádkově zbohatl. Není to zvláštní? Více čtěte zde.

Životní styl

Hobby