Vyrazte na víkend na lyže k našim sousedům. Kde je nejlevněji a jaké sjezdovky jsou nejlepší?

Stále více českých lyžařů se vydává do zahraničí pouze na víkend. Vytipovali jsme proto pro vás pět středisek, kam rozhodně stojí za to vyrazit. Zalyžovat si s námi můžete třeba na rakouském Hochfichtu, v o něco méně známém Oberwiesenthalu, i třeba na Slovensku v lyžařském středisku Vrátna.

22.03.2018 - 06:30   |  
Na lyže do zahraničí vyráží každý rok tisíce Čechů
Zobrazit fotogalerii (4)

Ačkoliv někteří školáci mají už prázdniny za sebou, rozhodně stojí za to popřemýšet alespoň nad víkendovým lyžováním a příjemném pohybu na stále zasněžených horách. Máme pro vás pět zahraničních míst, kam rozhodně stojí za to vyrazit.

Německo - lyžařské středisko Oberwiesenthal - Fichtelberg

Největší středisko v bývalém východním Německu. Nabízí slušné lyžování, téměř srovnatelné se Špindlem. Mají tu přes 20 km sjezdovek, hlavně červených, a 8 vleků včetně kabinové lanovky s hodinovou kapacitou 5 000 lyžařů. Lyžuje se tady ve výšce až 1 210 m n. m.

Málokdo u nás ví, že Oberwiesenthal je vůbec nejvyšším městem Německa. Jsou zde i skokanské můstky a dobré podmínky pro běžkování. Z českých měst je sem nejblíž z Plzně a z Prahy. Středisku z českých lyžařských středisek konkurují zejména Klínovec a Bouřňák.

Stále více Čechů preferuje Hochficht jako ideální nedalekou zahraniční lyžařskou destinaci.

Německo - Německý lyžařský areál Velký Javor - Hochficht

Jedno z největších a nejlepších nealpských středisek v Německu a Rakousku. Má více než 20 km tratí, čtyři modré, dvě červené a dvě černé. A téměř závratné převýšení od 642 do 1 300 m n. m.Přepravní zařízení tvoří tři čtyřsedačky a pět vleků.

Nejlepší sjezdovkou je Standardabfahrt. Je dva kilometry dlouhá, náročná, jezdil se na ní i Evropský pohár FIS. Vede z vrcholu Hochfichtu až k dolní stanici sedačky Hochfichtbahn a má výškový rozdíl 404 m. Nejprudší je pak Zwieselbergabfahrt. Nejdelší sjezdovka (modrá) se jmenuje Stierwiesenabfahrt. Měří 3,4 km a v dolní části se rozděluje na modrou a červenou větev, které obě vedou k sedačce. Vedle nástupní stanice sedačky je dětský park Kinderland.

Údolím navíc vede i na 80 kilometrů běžeckých stop.

Rakousko - lyžařské středisko Kasberg

Kasberg je už relativně dál od hranic, přesto třeba z Českých Budějovic to vůbec není daleko. Má 40 km sjezdovek hlavně modrých a červených a lyžuje se tu až ve výšce 1 600 m n. m. Přepravu lyžařů zajišťují dvě kabinky, čtyřsedačka a devět vleků. Celkem 110 sněžných děl pokryje umělým zasněžováním 80 procent sjezdovek.

Rakousko - lyžařské středisko Semmering

Středisko Semmering leží až za Vídní, ale rozhodně stojí za to si tam zajet zalyžovat. Má 14 km sjezdovek, z nichž nejdelší měří 3 500 metrů. Lyžařům slouží i jedna kabinová lanovka. Mají tady rovněž naprosto skvělou, 3,5 km dlouhou sáňkařskou dráhu. Na vrcholu Hirschenkogel stojí 30 metrů vysoká rozhledna, odkud jsou za dobrého počasí vidět i Alpy. Každý rok se tu také pořádají závody světového poháru.

Slovenská lyžařská střediska jsou zhruba o třetinu levnější než ta v Rakousku a Německu.

Slovensko - lyžařské středisko Vrátna

Vrátna patří k nejlepším zimním centrům na Slovensku, kde jsou i možnosti pro freeride. Lyžuje se tu na 17 km tratí do výšky 1 709 m n. m. hned ve třech navzájem nepropojených lokalitách: Paseky/Poludňový grúň, Prílsop a Chleb. Nejdelší sjezdovka měří 3 100 metrů a má skvělé převýšení téměř 800 metrů. Lyžařům v oblasti slouží osmimístná kabinka na Chleb, jedna čtyřsedačka a dalších 13 menších vleků.

Slovenské středisko patří z naší nabídky k nejlevnějšímu, jednodenní skipas vyjde na zhruba 22-25 euro, zatímco v ostatních střediskách se ceny pohybují okolo 40 eur.