Pražské židle a stolky se rozšíří až do 60 míst Prahy. Kde všude si budeme moci odpočinout?

Už do třetí sezony míří úspěšný projekt hlavního města Prahy a Institutu plánování a rozvoje známý pod názvem "Pražské židle a stolky". Ty i letos zaplaví Prahu, a to hned na šedesáti místech, mj. na již tradičních místech, jako je Malostranské náměstí, kampus Dejvice nebo třeba nově na ostrově Štvanice. Kde dále se letos budete moci pohodlně posadit?

03.04.2018 - 10:51   |  
Zhruba na 60 místech Prahy si budete moci brzy odpočinout na černých židlích
Zobrazit fotogalerii (5)

Je začátek dubna, poměrně slunečné počasí a teploty okolo patnácti stupňů. Zkrátka ideální ochutnávka blížícího se léta. Od začátku dubna se začnou na vybraných místech v Praze objevovat již třetím rokem černé židle a stolky, které turisty či místní budou lákat k zastavení a odpočinku.

Kromě již klasických míst, jako na Malostranském náměstí, kde patřil tento projekt k nejoblíbenějším, se na ně můžete těšit i např. na Štvanici, sídlišti Lužiny nebo v parku u Divadla v Horních Počernicích. Celkem bude k dispozici až šest desítek míst k posezení.

Vyhodnocení projektu "Pražské židle a stolky" za rok 2016 naleznete ZDE

Nové posezení na Štvanici, Klamovce nebo na "Strossmayeráku"

"Loňská sezona přinesla v tomto projektu několik novinek. Na vybraných místech byly např. židle a stolky umístěny volně (bez řetízků), což se osvědčilo zejména v Botanické zahradě nebo před Veletržním palácem.

Zejména díky dobrým recenzím bude tedy těchto míst letos výrazně přibývat," sdělila primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO). Mezi další místa, do kterých přibudou židle a stolky, můžeme zmínit kampus Albertov, parky Jezerka, Klamovka či Sacre Coeur, kasárna Karlín, ostrov Štvanice, Strossmayerovo náměstí nebo zeleň na sídlišti Ďáblice.

Cílem projektu je i poskytnutí místa k sezení v lokalitách, kde je nedostatečný počet kvalitních laviček. 

Inspirace z New Yorku či Kodaně

Zájem ze stran správců i uživatelů o tento projekt naznačuje mimo jiné i to, že Pražané se rádi účastní kultivace veřejných prostranství. Oblíbený je ale i z důvodu, že kvalitní posezení na mnoha místech Prahy stále chybí.

A i to byl jeden z hlavních cílů tohoto projektu - poskytnout občanům kvalitní posezení v centru Prahy i přilehlých částech přírody. Za zmínku stojí i to, že prvotní inspirace tohoto projektu zamířila do Prahy ze zahraničí, konktétně z New Yorku, Stockholmu nebo Kodaně.