Areál výstaviště prochází obměnou, kvůli připravovanému koupališti mizí i atrakce

Výstaviště začíná procházet výraznou obměnou
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Kvůli vybudování biotopového koupaliště na pražském Výstavišti je nutné provést změnu územního plánu. Může to zdržet realizaci projektu, který schválila rada hlavního města loni v prosinci. Tento týden to řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Přírodní koupaliště fungující na principu cirkulace vody, kterou čistí přirozené funkce mikroorganismů vodních rostlin, má stát zhruba 36,4 milionu korun a dokončeno mělo být do října 2019.

Ve čtvrté zóně areálu Výstaviště, která je určena primárně pro rekreaci a charakterem navazuje na Stromovku, teď dokončují práce na grilovišti a bike parku pro děti. Náklady na dráhu zejména pro malé cyklisty jsou 6,6 milionu korun, v její blízkosti má podle primátorky vyrůst i místo s občerstvením. U Bruselské cesty by mělo být v dalších týdnech osazeno griloviště, za které město zaplatilo 4,8 milionu korun.

Letos se na Výstavišti uskuteční zhruba 20 koncertů, šest hudebních festivalů, v létě areál nabídne letní kino s doprovodným programem a v plánu jsou i divadelní produkce. Vloni bylo na Výstavišti 140 akcí. Jen Průmyslový palác nabízel program 270 dnů roce. Celkem do areálu zavítalo zhruba 1,7 milionu lidí, což je o 330 000 lidí více než v roce 2016.

Výstaviště prochází revitalizací

Město nyní areál Výstaviště kultivuje. Nechalo prosekat zeleň a uklidit zapadlá místa. Současně zmizely z části před Výstavištěm vstupní brány. Plocha před Průmyslovým palácem by teď mohla sloužit jako náměstí. Areál Výstaviště je nově po celý den přístupný také ze Stromovky. Výstaviště bude v budoucnu uzavřeno například při festivalech, jinak zůstane otevřené.

Z Výstaviště však pomalu mizí atrakce, které byly v parku několik desetiletí. Horská dráha, která je na Výstavišti od roku 1974 a nebyla demontována od roku 1982, kdy cestovala naposledy do tehdejšího Sovětského svazu, a ruské kolo dostaly výpověď a musí hledat místo jinde. Ruské kolo bude nově postaveno v Polsku, pro horskou dráhu zatím nebylo nalezeno další působiště.

Výstavišti se nevyhnul požár ani povodeň

Výstaviště u Stromovky vzniklo v roce 1891 při příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Velké škody v areálu napáchala povodeň v roce 2002. O šest let později Průmyslový palác zachvátil požár a poničil levé křídlo. Stavba repliky levého křídla Průmyslového paláce by mohla začít příští rok. Stát má 1,3 miliardy korun.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru