Hasiči se nezastavili, obce sčítají škody po lokálních povodních. Co nás čeká v následujících hodinách?

V Zaječici a Obecnici ve Středočeském kraji bylo pořádně rušno. Podívejte se na fotky
Zobrazit fotogalerii (7)
 

Situace na vodních tocích v okolí Brd se po čtvrtečních bouřkách s přívalovými dešti dnes dopoledne uklidnila, na několika místech Středočeského a Plzeňského kraje ještě platí první povodňový stupeň. V nejpostiženějších obcích - Zaječově na Berounsku a Obecnici a Trhových Dušníkách na Příbramsku - dnes uklízeli a sčítali napáchané škody, které dosáhnou desítek milionů korun.

V Zaječově byli večer obyvatelé bydlící u Jalového potoka připraveni na evakuaci, ale nakonec nebyla nutná. V obci byly rozvodněné dva potoky. Voda v obci zničila chodníky a dešťovou kanalizaci, škody dosáhnou až několika milionů korun.

Blesková povodeň v Obecnici způsobila podle prvotních odhadů škody asi za deset milionů korun. Voda podemlela dva mosty, jeden obecní a jeden krajský. Obecní most bude muset být zdemolován. V obci je také problém s pitnou vodou, lidé pro ni musí chodit k cisternám.

Po silných bouřkách byly v Karlovarském kraji uzavřeny některé zaplavené silnice na Chebsku. Voda už na některých místech opadala, silničáři ale odklízeli nánosy bahna. Dodávky elektřiny se podařilo na většině míst obnovit, bez proudu byla podle hasičů dosud některá místa na Chebsku.

Litavka se rozvodnila

V Berouně dosáhla Litavka druhého stupně povodňové aktivity ve 2:10, povodňová komise města proto vyhlásila stav pohotovosti. Během noci byla řeka nejvýše na 226 centimetrech, průtok byl 127 krychlových metrů za vteřinu. K ránu začala Litavka ve městě klesat, v 9:30 klesla pod dva metry a dopoledne tam platil první povodňový stupeň.

Jihočeská Smutná dosáhla dnes dopoledne v Ratajích na Táborsku druhého povodňového stupně. Výška hladiny tam po čtvrteční bouřce za posledních 30 hodin stoupla o více než 150 centimetrů. Jihočeským krajem se přehnalo pásmo bouřek a silných srážek. Hasiči kvůli tomu v regionu vyjížděli přibližně k 50 událostem. Šlo převážně o čerpání vody nebo odstraňování popadaných stromů. "Nejvíce událostí bylo na Českobudějovicku, kde jsme jich evidovali přibližně tři desítky," řekla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Stále nejezdí vlaky

Ráno se zvedla hladiny říčky Smutná na Táborsku, kde byl vyhlášen druhý povodňový stupeň. Na jihu Čech se mohou řeky rozvodnit ještě po dalších silných bouřkách, které se čekají dnes odpoledne a večer. Problémy v dopravě způsobily prudké deště také na Chebsku či Domažlicku.

Kvůli silnému dešti v Plzeňském kraji stále nejezdí vlaky mezi Stodem a Holýšovem na Domažlicku na trati do Německa. Ve čtvrtek se tam doprava zastavila kvůli podmáčeným kolejím. "Provoz by měl být obnoven dnes," řekla mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Kateřina Šubová. Náhradní dopravu zajišťují autobusy. Po vydatných srážkách jsou v kraji na třech místech první povodňové stupně na Rokycansku na řece Klabavě a na Holoubkovském potoce. Oba vodní toky reagují na množství vody, které spadlo v Brdech.

Na Šumavě a v jižních Čechách se odpoledne a večer mohou ojediněle objevit další silné bouřky s kroupami a přívalovým deštěm, při kterých může spadnout až 30 milimetrů srážek. Vzhledem k předchozímu dešti se mohou rozvodnit menší toky, varovali meteorologové. Výstraha před nízkým nebezpečím bouřek platí od dnešního poledne do 21:00 pro Plzeňský a Jihočeský kraj a jihozápad Středočeského kraje. Později večer budou bouřky ustávat. Přívalový déšť může ve zmíněných regionech ojediněle zatopit níže položená místa nebo sklepy.

Praha bude více chráněna: Hostivařská přehrada se dočká vylepšení. Čtěte zde.

Zdraví a styl

Osobnosti