Praha bude více chráněna: Hostivařská přehrada se dočká vylepšení

Jaké pražské části má Hostivařská přehrada vlastně chránit?
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Praha zajistí vyšší ochranu hostivařské přehrady. Město připravuje vybudování bezpečnostního přelivu, který ochrání zemní sypanou hráz před případným poškozením, které by mohlo nastat při přelití hráze.

Při povodních 2013 voda z Botiče, na němž hostivařská nádrž je, zaplavila Hostivař a Záběhlice. Podle radnic postižených městských částí situaci zhoršilo rychlé vypouštění přehrady. Podle míry ohrožení povodní patří hostivařská nádrž do druhé nejhorší kategorie ze čtyř.

To znamená, že musí odolat 10 000leté povodni. "Od povodní v roce 2013 byl zvýšen počet hrázných z jednoho na čtyři, aby byl zajištěn nepřetržitý dohled nad přehradou," uvedla Petra Fišerová z Lesů hlavního města, které nádrž spravují.

Vlastníkem hostivařské přehrady je Praha. Magistrát předpokládá náklady na stavební práce a úpravy 120 až 150 milionů korun.

Začne se příští rok

Stavba přelivu má platné územní rozhodnutí. V současné době magistrátní odbor strategických investic připravuje soutěž na zpracování dokumentace pro stavební povolení. "Získání stavebního povolení očekáváme na konci roku 2018 a možné zahájení stavebních prací v roce 2019," potvrdil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Při stavbě vznikne kromě bezpečnostního přelivu nový vlnolam na koruně hráze a odpadní koryto.

Stavba vodního díla Hostivař byla zahájena v roce 1961 a dokončena o dva roky později. Přehrada má plochu 34,9 hektaru a maximální hloubku 12 metrů. Nádrž slouží zejména ke zmírňování povodní na Botiči a ochraně níže položené zástavby Záběhlic, Michle a Nuslí. Patří mezi oblíbené rybářské revíry a na levém břehu je sportovní areál.