Dobrovolníci se vrhli na úklid Sázavy. Co všechno našli na březích i v korytě řeky?

Dobrovolníci uklidili řeku už podvanácté
Zobrazit fotogalerii (21)
  |  

Řeka Sázava opět prokoukla. Postarali se o to dobrovolníci, kteří se v rámci 12. ročníku projektu Čistá řeka Sázava vydali uklidit její břehy a okolí v 90kilometrovém úseku mezi Kácovem a Pikovicemi. Kolika lidem není lhostejné, jak vypadá nejoblíbenější vodácká řeka ve středních Čechách a co dobrovolníci z řeky a jejího okolí vytahali?

Pod heslem Drž rytmus s Čistou řekou Sázavou přiložilo ruku k dílu v úseku, kde akci organizovala společnost Posázaví, na 1 500 dobrovolníků, kteří ze břehů i samotného toku Sázavy sesbírali 15 tun odpadu. Řeka Sázava se už počtvrté uklízela už od pramene až po soutok s Vltavou, tedy kolem 200 kilometrů. Sečteno a podtrženo, nepořádku kolem řeky ubývá, zato přibývá rukou ochotných pomoci s úklidem břehů.

Naplaveniny a staré skládky

Většinou byly letos mezi sebranými odpadky naplaveniny nebo staré černé skládky, které se přes veškeré úsilí dobrovolníků v uplynulých letech nepodařilo odstranit. "Trápí mě také velké množství přírodního materiálu, tedy ořezaných větví a shrabaného listí, který se hromadí na březích a při povodních by mohl být velmi nebezpečný," uvedla manažerka Čisté řeky Denisa Cibulová a doplnila, že Čistá řeka Sázava už není jen honbou za tunami odpadků, ale nástroj, jak měnit myšlení lidí ve prospěch přírody.

Podobné zkušenosti z letošního úklidu má také jeden z dobrovolníků, který s partou dobrovolníků pomáhal řece mezi Týncem nad Sázavou a Pikovicemi. "U Vojenského technického muzea v Lešanech jsme opět uklízeli staré skládky. Každý rok se tu snažíme přírodě odlehčit, přesto je tu práce ještě na hodně let. Doufáme, že se nám do toho jednou podaří zapojit i vojáky," řekl Martin Moravec.

Černé skládky, které na březích řeky stále nacházejí, většinou odkryje velká voda nebo přívalový déšť. I letos se tak na korbě nákladního auta, které odpad odváželo na skládku, objevily pneumatiky, zbytky železných konstrukcí, staré kolo, kamna nebo kusy pletiva.

Projekt Čistá řeka Sázava je nekomerční aktivitou financovanou z dotací od obcí, příspěvku sponzorů a dalších dárců. V prvních ročních se řeka Sázava uklízela mezi městem Sázava a obcí Pikovice, v současnosti se už čistí napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou.

Sázka na mládí je jistota do budoucna

Méně odpadků než v předchozích ročnících projektu si pochvalovala také starostka Kácova Soňa Křenová. Ta se do úklidu v městysu a jeho okolí zapojila spolu se žáky zdejší základní školy. "Dřív jsme měli místa, kde jsme každoročně nasbírali několik pytlů odpadků, ale v letošním roce jsme tam už nic nenašli,“ popsala. Vyzdvihla přitom právě účast dětí na úklidové akci. "Zanechá to na nich následky v dobrém slova smyslu. Už vnímají, co je správné, a co ne, a to přenášejí i domů. Takže tím vlastně vychovávají i své rodiče," dodala Soňa Křenová.

Začít s ekologickou výchovou u nejmenších je sázka na jistotu také podle starosty Týnce nad Sázavou Martina Kadrnožky. Utvrdily ho v tom rozhovory s dětmi během Dne Země, který uspořádali v uplynulém týdnu v rámci projektu Čistá řeka Sázava a kampaně Zdravé město Týnec nad Sázavou. Školáci podle něj kladně hodnotili, že je ve městě hodně zeleně, že v něm nekouří žádné komíny nebo že se třídí odpad.

Zpěvačka Aneta Langerová je idealistka

Zlepšení vztahu lidí k prostředí, v němž žijí, zaznamenala v poslední době také patronka projektu Čistá řeka Sázava Aneta Langerová. "Jsem idealista, takže věřím, že lidem dochází, jak je příroda důležitá, a hlavně je to na ní vidět – nevznikají nové černé skládky," popsala zpěvačka dojmy ze své účasti v letošním úklidu.

Také starosta Sázavy Petr Šibrava vnímá Čistou řeku Sázavu jako standardní projekt známý všem obyvatelům města. Od loňského roku na něj navíc ve městě nesoucím shodný název s řekou navázali zapojením se do kampaně Zdravé město. V rámci kampaně pak uspořádali Den Země, kde hlavně dětem ukázali, jak se třídí odpad nebo kam s vysloužilými elektrospotřebiči, bateriemi nebo pneumatikami.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru