Kraj dotace na rezervaci v Milovicích nedá, pozemky poskytne. Hejtmanka mluví o vydírání

Někdy se dotace neposkytnou, jindy s radostí. Není těžké uhodnout, kdo má v téhle "hře" výhodu
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Středočeský kraj poskytne společnosti Česká krajina na deset let 205 hektarů v bývalém vojenském prostoru mezi Milovicemi na Nymbursku a Benátkami nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Rezervace pro velké kopytníky má teď 75 hektarů, žádala ale další pozemky, aby nemusela omezit počet zvířat. Kraj nicméně zpřísní podmínky výpůjčky a nedá organizaci další dotace.

Podle ředitele České krajiny Dalibora Dostála je poskytnutí pozemků prvním krokem důležitým k tomu, aby se stavy zvířat nemusely snižovat. Vyhráno zatím ale není, protože sdružení musí v krátkém období vyjednat dotace a stanoviska pro rozšíření projektu.

To těžké nás teprve čeká

Ochranáři počátkem srpna oznámili, že kvůli odkladu plánovaného rozšíření rezervace budou muset utratit nebo přestěhovat desítky zvířat. Podle Dostála se toto riziko nyní výrazně snížilo. "Nechci, aby to vyznělo, že po dnešku jsme na tom pořád stejně. Nicméně to těžké nás teprve čeká," řekl  Dostál.

Poukázal na to, že organizace je stále v časové tísni. "Musíme v rámci jednotek měsíců udělat to, co jsme u první etapy projektu zvládli za rok a půl. Bude záležet na konkrétních úřadech a konkrétních úřednících, jestli to půjde rychle, nebo jestli se ten proces někde zasekne," uvedl Dostál.

Jednání nebo vydírání?

Na pozemcích jsou stáda divokých koní, praturů a zubrů. Hejtmanka předchozí jednání České krajiny označila za vydírání a její představitele vyzvala k omluvě. Dostál k tomu řekl, že by se zástupci kraje o věci ještě rád jednal.

"Rada zpřísnila podmínky a přeje si mít pravidelný přehled o tom, co se na pozemku děje a jakým způsobem se plní původní cíl. Původním záměrem nebyl chov koní, ale obnova původních rostlin a živočichů," řekla Jermanová. Podle ní nejde o pozemky směrem k Milovicím, ale k Lipníku. Zvláštní, že tady jsou dotace problém, ale například u firem šéfa hejtmanky Andreje Babiše jde o běžnou věc, která jí nevadí.

Vše je připravené, pochybili úředníci

Před uzavřením smlouvy musí podle kraje žadatel doložit plán udržitelnosti projektu, který podstoupí každých šest měsíců kontrolu. Takovou strategii chovu včetně regulace kraj žádal už v květnu, kdy půjčení pozemků rada kraje neschválila. Mezi podmínkami je například zákaz stavebních úprav kromě stavby plotů bez povolení kraje.

Podle České krajiny je rozšíření rezervace schválené od roku 2016, krajští úředníci ale nestihli připravit příslušné smlouvy. Kraj pochybení odmítá, podle něj dosud neschválil pro Českou krajinu žádnou výpůjčku, která je navíc nenároková. Jermanová vyzvala představitele České krajiny Dalibora Dostála, aby se úředníkům omluvil. Připomněla, že v posledních čtyřech letech kraj poskytl České krajině dotace 6,7 milionu korun. Žádné další dotace od kraje už Česká krajina podle Jermanové nedostane.

Velmi jedinečné místo

Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice vznikla v roce 2015 na dvou pastvinách u Milovic a Benátek nad Jizerou. Se dvěma stády divokých koní ji obývají zubři a zpětně šlechtění pratuři. Podle ochranářů je to první místo na světě, kde spolu žijí všechny tři druhy původních velkých evropských kopytníků.

Ochranáři od počátku spolupracují se Středočeským krajem. Ten před vznikem rezervace v roce 2015 slíbil, že poskytne své pozemky v bývalém vojenském prostoru Milovice. V té době je blokovala nájemní smlouva se společností Mladá RP, situace se ale vyřešila a pozemky jsou volné.


Zdraví a styl

Historie