Autobazary: Vláda si koupila čas za naše peníze, ten ale nevyužila

Uzavřít prodejny pod širým nebem bylo podle mnohých zbytečné
 

Autobazary a obchodníci s ojetými vozy přišli na jaře kvůli uzavření provozoven v rámci protikoronavirových opatření o zhruba 450 milionů korun. Část autobazarů chce s vládou jednat o kompenzacích. Vyplývá to z informací zástupců odvětví.

Podle Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů ČR (APPAA) ukončilo činnost 65 autobazarů a o práci přišly tisíce pracovníků. Asociace, sdružující hlavně menší provozovny, chce otevřít jednání s vládou o náhradě škod.

Další Asociace obchodu ojetými automobily podle předsedy Jiřího Grunda žádá především o to, aby stát znovu autobazary a showroomy nezavíral. Náhrady za jarní nucené uzavření přitom nežádá.

Vláda si koupila čas, ten ale nevyužila

„Za peníze všech prodejců ojetých automobilů, a pochopitelně i za peníze dalších podnikatelů napříč celou ekonomikou, si vláda koupila čas. Čas, který měla využít na to, aby se připravila na další období, ve kterém bude celá společnost bojovat s onemocněním covid-19. Všichni jsme proto chápali uzavření celé ekonomiky a i když neradi, respektovali jsme, že to je nezbytné opatření. Ukazuje se ale, že námi zaplacený čas využit nebyl,“ podotkl předseda APPAA Petr Přikryl. Asociace podle něj kvůli úhradě ztrát požádala o schůzku ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO), který dosud nezareagoval.

Uzavření prodejen aut bylo podle zástupců autobazarů zbytečné. Prodejny provozované pod širým nebem garantovaly dodržování hygienických pravidel, dodržování rozestupů, nošení roušek nebo dezinfikování vozů.

Propad prodeje ojetin

Prodej ojetých aut se v prvním pololetí meziročně propadl o 27,2 miliardy korun, tedy o 46,5 procenta. Celkem prodaly autobazary, dealerství nebo soukromé osoby do konce června 119 674 vozů, což je pokles zhruba na polovinu, vyplývá z dřívějších analýz automobilového tržiště Carvago. Trh s ojetými vozy se letos podle odhadů odborníků kvůli koronaviru propadne o 15 až 20 procent.

Dovoz ojetých osobních aut za devět měsíců klesl o 16 procent na 114 493 aut. Pokles byl mírnější než u prodeje nových vozů, kde propad přesáhl 22 procent.

KAM DÁL: Auta pro vozíčkáře dodává úspěšná česká firma do celého světa. První bylo určeno ochrnutému kamarádovi.


Zdraví

Hobby